Pomocí kvalitní tepelné izolace budovy můžete snížit spotřebu energie potřebné k jejímu vytápění o více než polovinu. V případě nízkoenergetických domů pak dokonce až o 90 procent, což už stojí určitě za úvahu – ať už vám jde o vaši peněženku, nebo životní prostředí. Aby byl ale výsledek skutečně uspokojivý, věnujte pečlivou pozornost výběru nejvhodnějšího materiálu, který vám vyhoví nejen cenou, ale především vlastnostmi.
Obsah článku
Polystyren
Pěnový polystyren je jedním z nejpoužívanějších materiálů pro zateplení, a to vzhledem k velmi uspokojivému poměru ceny a tepelné vodivosti. Nevyniká ale, pokud jde o akustické izolační schopnosti, odolnost vůči ohni, UV záření a také vůči vlhku. Nevýhodou polystyrenu je pak i rychlé stárnutí materiálu při teplotách převyšujících 70 stupňů Celsia, proto není vhodný pro domy s tmavou fasádou, u kterých není dosažení takto vysokých teplot zejména v létě žádnou výjimkou. Naopak pozitivem je snadná opracovatelnost i zmíněné nízké finanční nároky, které v dnešní společnosti hrají mnohdy stěžejní roli. Používá se k izolaci podlah, nadzemních stěn či dvouplášťových střech.
Polyuretanová pěna
Polyuretan pro zateplení si můžete pořídit buď ve formě desek či tvarovek, nebo v podobě rychle tuhnoucí polyuretanové pěny. Obě varianty odolávají teplotám až do 130 stupňů Celsia a vynikají vysokou pevností, odolností vůči rozpouštědlům i kyselinám, a také dobrou přilnavostí k podkladu. Naopak slabými stránkami je nízká odolnost vůči UV záření a relativně vysoká pořizovací cena.
Pěnové sklo
Pokud jde o tepelně-izolační vlastnosti, nepatří pěnové sklo mezi špičku. Tento nedostatek vám ale může vynahradit – na rozdíl od jiných zateplovacích materiálů je dokonale parotěsné, nenasákavé, nehořlavé, má velkou tlakovou únosnost, dlouhou životnost, je odolné vůči agresivnímu prostředí i velmi vysokým teplotám a jeho výroba je ekologická, neboť se jedná v podstatě o recyklované sklo. Existuje ve formě desek nebo skleněného štěrku a je charakteristický černou barvou. Používá se k izolaci základů a plochých střech, kde jsou jeho přednosti maximálně zužitkovány.
Minerální vláknité izolace
Minerální vlákna existují dvojího typu – kamenná a skelná vlna. Pro spotřebitele je hlavní rozdíl mezi oběma vlnami v jejich objemové hmotnosti (v hustotě). Skelná vlna je lehká, měkká a trvale elastická, většinou se prodává v kotoučích a je stlačena až na jednu třetinu svého objemu. Kamenná vlna má oproti skelné dvakrát až desetkrát větší hustotu a je tvrdší. Prodává se ve formě desek, a to ve svém původním objemu. Desky z minerální vlny se používají na izolaci šikmých i plochých střech, stěn, potrubí i podlah. Díky snadné tvarovatelnosti se s nimi dobře pracuje, kvůli svému složení ale mohou při aplikaci dráždit oči, dýchací cesty a pokožku. Proto je vhodné používat speciální ochranné pomůcky.