Tapetování: Návod jak na to

Stejně jako v módním světě, i v oblasti bydlení se trendy opakují. Jedním z příkladů jsou i tapety, které zažívaly boom v osmdesátých letech, a nyní se směle vracejí. Sice v lehce modernější verzi, ale jinak tytéž. Jejich aplikaci přitom při troše šikovnosti zvládnete hravě sami.

Když se řekne tapety, představíte si nejspíš papírové tapety se zastaralým květinovým vzorem, jaký by si oblíbila maximálně vaše prababička. Při pohledu na tapety vliesové nebo vinylovémoderním dekorem ale zjistíte, že tapety nejsou rozhodně mimo mísu. Navíc jejich výhoda je v tom, že s jejich pomocí snadno zakryjete například určité nedokonalosti na zdi, a snadno se udržují. Životnost je přitom až pět let.

Příprava na aplikaci tapet

Povrch zdi před aplikací tapet nemusíte nijak výjimečně připravovat. Nerovnosti nebo i drobné praskliny vůbec nevadí. Rozhodně ale musí být zeď zcela suchá a bez plísní. Proti následnému napadení plísněmi je pak již zeď chráněna díky složení lepidla na tapety, které plísně odpuzuje.

Lepení tapet

Nejprve bude potřeba připravit si lepidlo, a to nejvhodněji za pomoci vlažné vody. Pokud jde o přípravu lepidla, čtěte návod na balení. Existuje totiž množství druhů lišících se postupem přípravy. Obvykle je potřeba nechat lepidlo před samotnou aplikací odstát. Při lepení tapet pak lepidlo aplikujeme na zeď, nikoliv na tapetu. (Výjimkou jsou tapety papírové a vinylové, u kterých se lepidlo nanáší jak na zeď, tak na tapetu.) Po nanesení přiložte pás tapety na stěnu a přejeďte speciálním válečkem nebo kartáčem, který povrch vyhladí a zajistí precizní přilnutí tapety (a to i v rozích). K přilepenému pásu pak přiložte další, a to stylem „na sraz“, tedy těsně vedle sebe, dokud nebude vytapetováno, co vytapetováno být mělo. Pokud se vám v průběhu objeví na některém místě bublina, špendlíkem ji propíchněte, a vzduch z okolí směrem k dírce „vymačkejte“ – vyhlaďte kartáčem. Bublina tak snadno zmizí.

Druhy tapet

Podle materiálu můžeme rozlišovat zejména tapety klasické papírové, dále vliesové, vinylové, ale třeba také bambusové nebo pískovcové.

Papírové tapety jsou nejlevnější, ale také mají nejkratší životnost. Sice je můžete vlhkým hadříkem omýt, trvanlivost ale nedosahuje kvalit jiných druhů tapet. Přesto například do dětského pokoje, kde budete chtít za pár let motiv obměnit, vám bohatě postačí.

Modernější jsou tapety vliesové, které mají poutavý strukturovaný povrch, snadno se udržují, a zakryjí i drobné nerovnosti na stěně. Cenově patří k nejdražším variantám. Svrchní materiál u tohoto druhu tapet je vinyl, spodní pak vlies (vláknitá buničina).

Existují ale i tapety pouze vinylové, které jsou díky své odolnosti vynikající do náročných prostor jako jsou koupelny nebo kuchyně. Spodní vrstva vinylových tapet je papírová, horní pak vinylová. Cenově tvoří zlatý střed.

Speciálním druhem tapet jsou tapety bambusové, které na první pohled poznáte podle exotického vzhledu, případně pískovcové, které jsou dokonale kreativní, luxusní a osobité.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno