Léto je tady a slunečné teplé dny přímo vybízejí k pobytu venku a posezení na terase. Pokud vašemu domu či chalupě zatím terasa chybí, nezoufejte. Poradíme vám, jak si ji postavit svépomocí a přitom snadno i kvalitně.
Obsah článku
Podklad je základ
Jak napovídá nadpis, nejdůležitější je příprava terénu a podkladu terasy. Podloží musí být rovné (ale může být ve spádu) a dostatečně zpevněné, k čemuž můžete využít například štěrk a písek, které ovšem musíte udusat. Dospod podkladu můžete volit štěrk hrubší, nahoru pak buď přidejte písek nebo jemnější štěrk. Kvalita podkladu ovlivní budoucí stabilitu terasy, proto přípravu určitě nepodceňte.
Příprava nosné konstrukce
Pokud máte připravený podklad, začněte s vytyčením půdorysu budoucí terasy pomocí provázků a tyčí. Pak můžete pokračovat montáží rámových trámů. Ty budou tvořit jakýsi rošt, na který později budete pokládat podlahu terasy.
Trámy je vhodné pokládat nikoliv přímo na podklad, ale například na dlažební kameny nebo betonové desky. Díky tomuto postupu jednak prodloužíte životnost terasy (k dřevěným trámům se hůře dostane vlhkost), a také budete mít větší prostor pro výškové úpravy (dlažební kámen můžete více zasunout do podkladu, nebo jej naopak vyzdvihnout tak, aby byl v ideální výšce). Dlažební kameny můžete samozřejmě také zabetonovat a tím zajistit ještě větší stabilitu celé stavby.
První trám připevněte kolmo ke stěně domu a pokračujte ostatními trámy, které budou s prvním trámem rovnoběžné, s rozestupy okolo 50 centimetrů. Vznikne vám tedy řada trámů připomínající přechod pro chodce. Drobné odchylky v rozestupech lze tolerovat, ne však ve výšce umístění trámů. Všechny trámy musí ve finále být v rovině – jinak nebude terasa rovná, a jen těžko ji vhodně zakryjete podlahou.
Ošetření konstrukce
Pokud chcete prodloužit životnost terasy, můžete nosné trámy shora natřít asfaltovým lepidlem a pokrýt krytinovou lepenkou, čímž zajistíte vysokou odolnost dřeva proti prostupu vlhkosti.
Materiál povrchu terasy
Pokud jde o povrch terasy, nabízí se celá řada materiálů, přičemž od jejich volby se pak odvíjí i konkrétní postup při stavbě. Můžete mít terasu s dlažbou, terasu z dřevěných prken, nebo třeba moderního kompozitního materiálu wood-plastic kompozit (WPC). Zatímco dlažba se nejčastěji pokládá na vybetonovaný povrch, dřevo či WPC je ideální položit na výše popisovanou konstrukci z trámů. Pro další popis nyní budeme počítat s podlahou ze dřeva.
Jak položit prkna terasy
Dřevěná prkna začněte pokládat z jedné strany terasy kolmo k nosným trámům a jedno po druhém šroubujte k trámům. Mezi jednotlivými deskami ale bezpodmínečně nechejte drobné mezery, které umožní rozpínání dřeva bez rizika poškození terasy. Pokud je hotový povrch, na potřebných místech můžete stejným způsobem zakrýt i boky terasy.
Ošetření povrchu
Stejně jako nosnou konstrukci, i povrch dřevěné terasy je vhodné ošetřit proti vlhkosti a také s ohledem na zvýšení odolnosti vůči mechanickému poškození. Podle vkusu můžete využít barvu, lak či mořidlo v kombinaci s lakem. Vzhledem k vysoké zátěži vlivem počasí i namáhání při užívání je ale ideální použít dva až tři nátěry.