Ozdobí-li zdi vašeho domu či bytu mokré fleky, úsměv na tváři se vám nejspíš neobjeví. Vlhkost v budově není nijak příjemná ani žádoucí věc, a vězte, že ani zbavování se jí nebude zrovna hračka. Jednat navíc musíte hodně rychle, jinak se mohou mokré fleky zvětšovat, ničit konstrukce budovy, a ještě se vám k nim přidá nevítaný host v podobě plísně.
Pátrejte po příčinách
Dříve než se začnete zabývat odstraňováním konkrétní mokré skvrny na zdi, měli byste zapátrat po příčině jejího vzniku. Mokré skvrny se neobjevují jen tak, a naopak, dost možná se na stejné místo budou rády vracet, pokud jim vtom nezabráníte.
Důvodů, proč se vlhkost objeví, může být hned několik. Od vzlínající vlhkosti způsobené například navlhlostí materiálu, smáčením konstrukce protékající vodou, ale třeba i vysokou spodní vodou, až po rozložení vlhkosti uvnitř stavby v důsledku špatného větrání či vytápění. Stejně tak ale může být vlhkost důsledkem nekvalitně provedené hydroizolace nebo jejího lokálního poškození, případně ji mohou způsobovat i různé chemické reakce. Pokud důvod není zjevný, poraďte se raději s odborníkem, a nechte si příčinu každopádně zjistit.
Řešení vyplyne z příčiny
Univerzálně není možné jednoznačně říci, jak se vlhkosti ve zdivu zbavit, neboť metoda převážně záleží právě na příčině vlhnutí zdiva.
Obecně mezi hojně využívaná řešení patří například odvodnění základů stavby zvenčí, kdy se podél zdi vykope odvětrávací šachta pro snadné odvádění vody.
Jinou alternativou je pak například chemická injektáž, kdy se vytvoří ve zdivu nejčastěji šikmé dutiny, které se následně pomocí speciálního zařízení vyplní injektážní směsí, která ztuhne a tím ji stmelí. Podle způsobu aplikace se rozlišuje injektáž beztlaková, s hydrostatickým přetlakem, tlaková, nebo termicky aktivovaná.
Stejně tak se ale často využívá třeba mechanického odstranění vlhkosti, kdy se řezem vytvoří ve stavební konstrukci prostor pro vložení hydroizolačního materiálu. Ten následně zabrání dalšímu pronikání vlhkosti do zdiva. Mezi nejčastěji používané metody mechanické sanace patří narážení plechů, podřezání zdiva řetězovou či lanovou pilou, podsekávání, nebo podřezání zdiva diamantovým lanem – všechny tyto metody ovšem s ohledem na zachování statické spolehlivosti budovy patří výhradně do rukou odborníků, proto sami se o ně nepokoušejte.
Doplňková paralelní řešení
Kromě radikálních řešení odstraňujících příčiny vnikání vlhkosti do zdiva je vhodné využít i doplňkových opatření. A to nejen těch organizačních, kdy je potřeba například zavést systém větrání, jež zajistí přiměřené klimatické podmínky uvnitř budovy, ale i věcných, kdy například můžete speciálně upravit povrchy stěn. K takovéto úpravě slouží speciální sanační omítky či nátěry, které seženete jak pro interiér, tak i pro exteriér.