Trápí vás rachot od sousedů nad vámi, nebo se naopak chystáte proměnit některou z obytných místností ve zkušebnu kapely, a rádi byste si poradili s hlukem? Pak zkuste odhlučnění stropu. Před samotnou realizací ale dobře analyzujte situaci a promyslete vhodné řešení, jinak se vám může stát, že i přes hodiny strávené izolováním hluk z vašeho bytu nezmizí.
Obsah článku
Klid v interiéru zajistí izolace
Hluk pochopitelně patří k běžnému chodu domácnosti, stejně tak k němu ale patří i ticho, které každý z nás občas potřebuje. Pokud vás trápí hluk přicházející zvenčí, nebo naopak sami nechcete obtěžovat nejbližší sousedy vlastním hlučením, je vhodné zvážit pořízení hlukové izolace. Ta se aplikuje na stěny, nebo i strop – podle toho, jaký hluk vás trápí.
Není hluk jako hluk
Ačkoliv si to většinou neuvědomujeme, hluk šířený v bytech či patrových domech je vždy dvojího typu, a to podle způsobu, jakým se šíří.
Prvním typem je hluk šířený po odrazu od překážek do stěn, kterými se pak dále šíří například i do dalších bytů. Tento typ hluku vzniká například provozem elektroniky, při hovoru, nebo manipulaci s předměty. Míra odolnosti stavby vůči tomuto typu hluku je vyjádřena veličinou zvanou vzduchová neprůzvučnost.
Druhým typem je hluk vznikající přímo na podlaze, tedy různé dupání, klapání podpatků, přesouvání nábytku, pád předmětu na podlahu. Odolnost vůči tomuto typu hluku vyjadřuje veličina zvaná kročejová neprůzvučnost, která konkrétně vyjadřuje schopnost stavebních prvků nebo částí budov omezovat přenos kročejového zvuku mezi místnostmi.
Jaká izolace se hodí
Pro odhlučňování stěn se nejběžněji používají dostupné a levné polystyrenové desky, trvanlivější i odolnější sádrokartonové desky v kombinaci s minerální vlnou, případně dřevěné obložení, opět v kombinaci s minerální vlnou, nebo také korkové desky.
Při odhlučňování stopu pak skvěle slouží moderní akustické podhledy a obklady, které dovedou nejen zabraňovat šíření zvuku a hluku mimo místnost, ale také umí upravovat akustiku v interiéru tak, aby bylo dosaženo ideální doby dozvuku pro danou místnost. Pro odhlučňování stropů je možné využít ale opět také sádrokartonových desek, a to konkrétně perforovaných, zezadu opatřených akusticky účinnou textilií (takzvaný vlies).
Volte raději komplexní řešení
Přestože vás trápí například jen dupání a skákání sousedovic dětí, a zdá se tedy, že vše vyřeší izolace stropu, vsaďte raději na komplexnější řešení. Strop a stěny jsou totiž propojeny, a částečné řešení problému vám velmi pravděpodobně přinese jen částečný výsledek. Pokud se dáte pouze do izolace stropu, hluk bude jistě menší, nezmizí však pravděpodobně úplně. Kročejový hluk se totiž přenáší i prostřednictvím obvodových zdí.
Poraďte se s odborníky
Pokud si nejste řemeslným řešením nebo volbou vhodného materiálu jisti, vsaďte raději na slovo profesionálů, kteří vám mohou buďto alespoň poradit, nebo rovnou provést odborně celé odhlučnění místnosti nebo i bytu.