Ke každým dveřím neoddělitelně patří také odpovídající zárubně, které ukotví dveře na správném místě, a zajišťují je ve stabilní a funkční poloze při každodenním používání. Montáž obložkových zárubní je sice obvykle prací pro profesionály, přesto pokud jste šikovným kutilem, zvládnete jejich instalaci s následujícím návodem jistě i sami. Pozorně si ale pročtěte, na co dávat při montáži pozor, a především na co nezapomenout – abyste nakonec nemuseli přeci jen volat odbornou firmu.
Obsah článku
Kdy začít
Montáž obložkových zárubní byste neměli provádět dříve, než budou v budově ukončeny veškeré malířské a natěračské práce, a zároveň se zárubně montují až na hotovou podlahovou krytinu. Zárubně a dveře tak budou jednou z posledních věcí, které si v rámci stavby namontujete.
Příprava
Před samotnou montáží si nejprve musíte připravit stavební otvor, do kterého budete zárubeň instalovat. Ve srovnání s dveřmi by měl být o 10 centimetrů širší a o 5 centimetrů vyšší. Pokud je otvor připraven, nachystejte si zárubně, ideálně na pevné rovné ploše. Namontujte držáky na panty a začněte spojovat jednotlivé díly zárubní. Nejprve spojte boční a horní díl, a překontrolujte pravý úhel. Poté je spojte nejprve sponou, a následně napevno k sobě pomocí šroubů a hmoždinek. Takto spojte všechny díly, prověřte hladkost jejich spojů i úhly.
Montáž zárubně
Pokud máte zárubeň precizně připravenu, jednoduše ji nasuňte do stavebního otvoru. Poté ji vyrovnejte za pomoci vodováhy a zafixujte pomocí klínků. Následně rozepřete zárubeň pomocí vzpěr, ideálně tří (či více). Nyní zapěňte zárubeň montážní pěnou a nechte zatvrdnout. Přebytečnou pěnu poté ořízněte třeba vysouvacím nožem.
Obložkové lišty
Je-li zárubeň pevně namontována ve dveřním otvoru, můžete začít s montáží obložkových lišt. Nejprve do drážky obložkové lišty naneste po celé délce lepidlo, a následně zaklopte lištu do zárubně. Poté už jen vložte panty do příslušných otvorů, upevněte je, a můžete konečně zavěsit dveřní křídlo.
O obložkových zárubních
Obložkové zárubně nahrazují v současných moderních interiérech například stará nevzhledná kovová futra, která možná znáte z dob minulých. Výhodou obložkových zárubní oproti těmto futrům je například výrazně nižší hmotnost a tudíž snazší manipulovatelnost, jednoduchá instalace i lákavý design, kdy trh nabízí všemožné odstíny i dekory obložkových zárubní, které můžete přímo přizpůsobit vzhledu vašich dveří. Pokud jde o materiály, nabídka je rovněž široká – nabízí se dýha, laminát, masiv nebo třeba zárubně lakované i mnohé další. Co se týče finanční stránky, obložkové zárubně můžete sehnat už od patnácti set korun, samozřejmě ale záleží na řadě parametrů, od velmi podstatné šířky zárubně, přes materiál, až po případné zdobení.
Jaké platí pravidlo pro montáž obložkových zárubní a lišt v případě ,že v místnoti-ech je instalováno podlahové topení.Podle mne je potřeba ponechat mezí podlahou a spodní hranou mezeru-v praxi to znamená ,že se na podlahu položí vymezovací podložky ,které se poté vytáhnou a volný prostor se vyplní tmelem nebo akrylem.
Prosím o vaše vyjádření.
S pozdravem L.