Chcete do svého obývacího pokoje usadit velké balkonové dveře, prosklené stěny nebo posuvné portály? Moderní architektonické trendy k tomuto kroku přímo vybízejí. Velké prosklené stěny dodají interiéru dostatek přírodního světla, opticky místnost zvětší a rozjasní. Jenže ne vždy je sluneční svit v interiéru zapotřebí a k velkým oknům je zapotřebí vybrat také kvalitní stínění. Jaké typy stínění se dají využít na velká okna v obývacím pokoji?
Interiérové stínění – klasické řešení
Interiérové typy stínění jsou považovány za klasický způsob. Interiérové žaluzie jsou stále nejžádanějším druhem stínění. Nemusí se jednat jen o klasické hliníkové žaluzie, ale také o žaluzie dřevěné nebo svislé. Klasickým řešením jsou také záclony, rolety nebo stínící látky. Interiérové stínící prvky jsou cenově nejvýhodnější a nevyžadují tak velkou finanční investici. I z hlediska technického provedení jsou snadné na montáž.
Exteriérové stínění – větší efektivita
Další kategorií jsou exteriérové druhy stínění pro montáž na okno nebo nad něj. Jedná se zejména o venkovní rolety a žaluzie. Vnější stínění má výhodu zejména ve větší efektivitě zastínění. Dokáže zabránit většímu množství slunečních paprsků, aby se dostaly do interiéru. Navíc zabraňuje i přehřívání místností v létě a v zataženém stavu brání okna a dveře před poškozením. Má vyšší pořizovací výdaje a je o něco náročnější na realizaci a montáž.
Vnější stínění i na terasu
V drtivé většině případů jsou balkonové dveře nebo prosklené portály v obývacím pokoji vstupem i na terasu. Při výběru stínění obýváku je dobré myslet i na to. Stínění obývacího pokoje může být zároveň i stíněním terasy. U specializovaných výrobců lze vybírat systémy zastínění pergol nebo jen klasické markýzy.
U stínění pergol lze vybírat z více typů systémů. Některé druhy nabízí i stínění z boků pro větší ochranu terasy před vnějšími vlivy.
My máme screenové rolety, mohu doporučit :).