Jak zateplit podkroví? Postup

Podkrovní prostory mají své estetické kouzlo, ale především jsou specifické po stavební stránce. Podkroví od exteriéru totiž nedělí klasická stěna, ale upravená konstrukce krovu. Aby bylo podkroví příjemné a útulné, musí tato konstrukce být zcela funkční, mimo jiné pokud jde o vzduchotěsnost nebo izolaci. V opačném případě nejen že ztratí na komfortu, ale přinese vám i značné výdaje za topení.

Proč je důležitá izolace podkroví

Izolace podkroví je nesmírně důležitá, neboť střecha je v rámci stavby významně rizikovou částí, pokud jde o energetické úniky. Není-li izolace domu provedena správně, v létě vás pod střechou bude trápit nesnesitelné horko, a v zimě naopak nepříjemný chlad – což pochopitelně málokoho potěší, obzvláště když chcete podkroví využívat jako obytný prostor. Nemluvě o výdajích za teplo, které při nedostatečné izolaci uniká střechou nerušeně pryč, zatímco vy jen topíte a topíte.

Jak na izolaci podkroví

Pokud se chystáte zateplovat podkroví, ideální bude oslovit profesionály a alespoň se poradit pokud jde o volbu vhodných materiálů, řešení projektu i správné řemeslné provedení. Chyba v kterémkoliv ohledu totiž může v důsledku způsobit neefektivnost celého řešení. Při zateplování podkroví proto rozhodně nedejte jen na cenu, a volte nejen kvalitní materiály, ale ideálně i provedení odbornou firmou, která vám navíc na celé dílo může poskytnout záruku.

Zateplení mezi krokve, nebo nad krokve?

Zateplujete-li již stojící dům, například v rámci rekonstrukce, využijete nejspíše zateplení mezi krokvemi. Pro zateplování mezi krokvemi (šikmými prvky krovu, které nesou střešní latě) se používá nejběžněji minerální vlna, případně ekologická foukaná celulózová izolace nebo konopí. Při této variantě izolace jsou ale kombinovány různé izolační vlastnosti dřeva krokví a izolačního materiálu, proto se pod krokve navíc umisťují příložná prkna, nebo bývá izolace prováděna ve dvou vrstvách.

Zateplení nad krokve se využívá u nových staveb, kdy je na volné krokve shora umisťována izolační vrstva, a na ni se pak kladou tašky. Na rozdíl od předchozí varianty, v tomto případě nehrozí riziko vzniku tepelných mostů či vlhnutí dřevěných trámů. Vnitřní prostor mezi krokvemi v interiéru navíc zůstává volný, a vy jej můžete prakticky využít. Z estetického hlediska vás pak potěší zachování designu střešní konstrukce, která například při provedení ve dřevě tvoří zajímavý vzhled interiéru.

Parozábrana

Tepelnou izolaci je funkčně vhodné doplnit také o parozábranu, která zabrání vzniku vodní páry při obývání podkroví. Vodní pára totiž potenciálně může poškodit konstrukci stavby. Jednoduchá parozábrana tvořená fólií se klade pod tepelnou izolaci ze strany interiéru, a zabraňuje pronikání přirozené vlhkosti z obytného prostoru do konstrukce krovu. Proto musí vykazovat dokonalou těsnost, což znamená volbu správného materiálu, jeho precizní spojení a zamezení jeho perforace (včetně perforace vruty).

1 komentář

  1. Když je v názvu článku uvedeno „Návod“, předpokládal jsem, že tam bude nejen velmi stručný obecný popis, ale i náčrty se vzdálenostmi jednotlivých prvků, způsobem zavěšení konstrukce atd. Takto musím hledat jinde a na komerční odkazy nedojde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno