Jak se zbavit krtka

Jeden den se kocháte pohledem na dokonalý trávník či krásný květinový záhon, a den na to už vám cuchají nervy hromádky hlíny napříč celou zahradou. Pokud tento scénář dobře znáte, pak jistě víte, že máte tu čest s krtkem, hmyzožravcem z čeledi krtkovitých, který je nevítaným hostem řady zahrádkářů a zahradníků.

Jak škodí krtek

Zatímco v pohádce Zdeňka Milera je krtek roztomilým mírumilovným zvířátkem, na vaší zahradě vás jeho přítomnost rozhodně nepotěší. Snadno totiž dokáže zničit trávník, květinové záhony, a dokonce i zeleninovou či ovocnou úrodu. Krtek je sice hmyzožravec, a proto nemá zájem rostliny a plody ničit ani konzumovat, ovšem budováním podzemních chodeb vaši zahradu stejně zahubí. Při tvorbě chodeb totiž krtek podrývá rostlinám kořeny, v důsledku čehož pak hynou. A jako třešničku na dortu vám nachystá na povrchu trávníku či záhonu ještě kupu vykopané hlíny.

Jak se zbavit krtka

Krtek je velice přizpůsobivý živočich, proto pokud proti němu budete brojit jen pomalu a postupně, bude se přizpůsobovat a na vašem pozemku zůstane nadobro. Vhodnější je razantní zákrok a případně i kombinace více osvědčených triků najednou.

Jedním z efektivních tipů je vysazení rostlin, které krtky odpuzují. Jedná se o rostliny s vysoce aromatickými kořeny, jejichž vůně ovšem nepatří mezi preferované krtkem. Příkladem jsou afrikány (neboli aksamitníky), česnek nebo pryšec křižmolistý. Krtek má čich společně se sluchem výborně vyvinutý, proto právě boj pachem by na něj měl zabrat. Podobně proto údajně funguje i psí či kočičí srst, citronová kůra nebo tvarůžky vložené do některé z krtčích chodeb. Pokud chcete v boji přitvrdit, můžete do chodby vložit hadr namočený v naftalínu či benzínu, pak je ale potřeba dát dobrý pozor na to, aby se k místu nedostala žádná jiskra či dokonce otevřený oheň.

Ve specializovaných prodejnách pak můžete samozřejmě zakoupit i prostředky přímo určené k odpuzování krtků, které jsou rovněž aromatické a taktéž se vkládají do krtčích chodeb. Finančně ale budou již o něco dražší než výše uvedené zásoby nalezené ve spíži či garáži.

Pomocnou ruku v boji s krtky nabízejí i moderní technologie, kdy trh poskytuje různé plašičky založené na principu vibrací či zvukových signálů. Na monotónnost si ale krtek často zvykne, proto je dobré volit modely se střídavým efektem. Případně můžete opět zkusit vyrobit plašičku svépomocí a využít třeba prostříhané PET lahve točící se na kovové tyči, plastové hrkající větrníky, nebo všemožné zvonkohry umístěné blízko k zemi.

Pokud chcete krtka nejen vyhnat, ale raději přímo chytit, k dostání jsou i speciální pasti, které se zakopou do země. V tomto případě je ale potřeba dávat pozor, aby se nedostaly do styku s lidským pachem. Ten totiž krtka odradí a raději si vykope cestičku hned vedle.

Co určitě nezkoušejte

Pokud jde o boj s krtky, veřejností koluje ale i řada nesmyslných rad. Příkladem je vytopení krtka vodou, které je zcela zbytečné. Krtek totiž plave poměrně dobře, a voda v chodbách mu vůbec nevadí.

Krtek může být i užitečný

Rozhodně by ale nebylo spravedlivé označovat krtka pouze za škůdce. Krtek může být i užitečný, neboť loví larvy, hmyz, myši a ostatní škůdce. Takto čistí zahradu a zabraňuje poškozování plodů naopak těmito škůdci, kteří občas dovedou nadělat mnohonásobně větší škody.

 

Foto: Lucie Drahošová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno