Jak se zbavit červotoče

Ačkoliv patří červotoč k našim nejmenším broukům, jeho larvy dokáží napáchat veliké škody, a tak rozhodně nepatří mezi vítané hosty domů či bytů. Všeobecně je červotoč znám jako požírač dřeva, ale jsou také druhy, které napadají potraviny.

Jak vypadá červotoč?

Červotoči dorůstají délky maximálně 4 milimetry a mají rezavohnědou barvu. Na krovkách mají rýhy a jako dospělí brouci dokážou i létat. Samotného červotoče obvykle nezahlédneme, ale jeho výskyt spolehlivě poznáme podle typických vykousaných cestiček ve dřevě. Tyto cestičky jsou 2 milimetry široké, mají kulatý tvar a vznikají prokousáváním se vylíhnutých brouků ven z líhniště.

Kde všude můžeme červotoče najít?

Nejčastější výskyt červotoče je ve dřevě, které není čerstvé a prošlo vysokými mrazy. Vybírají si tedy spíše dřeva zabudovaná už delší dobu ve stavbách, jako jsou střešní trámy, dřevěné podlahy, starý dřevěný nábytek. Také je lze ale najít i v potravinách, a to především takových, které obsahují škroby. Nudle, staré pečivo či rýže jsou pro červotoče ideální cíl.

„Domácí“ metody hubení červotočů

Pokud jste červotoče objevili a chcete se jej zbavit, ale zároveň netoužíte po drastické chemii, můžete se pokusit červotoče zbavit pomocí zásob ze spíže. Mezi velice známý a poměrně účinný postup hubení červotoče patří směs octa, mycího prostředku na nádobí a pepře. Ocet a mycí prostředek se smíchá v poměru 10:1 a následně se přidá pepř. Směs dobře promícháme a potíráme jí napadená místa v silných vrstvách. Je třeba dřevo opravdu dobře namořit. Tato metoda je levná a snadno dostupná. Jako alternativní řešení můžete zvolit roztok louhového mýdla, kterým budete napadené dřevo opět potírat.

Další možnosti odstranění červotoče

Moderní přístup k hubení červotoče využívá jak chemické prostředky, tak například i mikrovlnné záření. Pokud se rozhodnete pro chemickou cestu odstraňování červotoče, existují volně prodejné prostředky ve formě sprejů i nátěrů, které se na dřevo nanášejí. Bývají účinné, ale pokud jsou brouci již hluboko ve dřevě, je lepší se poradit s odborníkem. Dezinsekční firma zhodnotí stav a hloubku poškození a díky tomu zvolí vhodný chemický přípravek, který se aplikuje do dřeva například ve formě postřiků, impregnačních nátěrů, aerosolů nebo třeba přímou injektáží přípravku do hlubších struktur dřeva.

Při využití mikrovlnného záření je nutné dosáhnout kmitočtu alespoň 300MHz. Červotoči v důsledku tohoto záření vymírají okamžitě. Nejedná se ovšem o preventivní způsob ochrany. Po aplikaci záření by měla navíc vždy následovat impregnace, aby nedošlo k opětovnému napadení.

 Prevence proti opakovanému napadení dřeva

Preventivní opatření by měla zahrnovat především oddělení napadených kusů dřeva od těch nenapadených (pokud je to možné).  Následně využijeme vybranou možnost hubení červotoče a poté opatříme veškeré kusy dřeva nátěrem. Ten by měl pečlivě pokrývat celé plochy bez výskytu trhlinek nebo dírek. Takto ošetřené dřevo by pak mělo být ochráněno od těchto škůdců na dlouhou dobu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno