Pokud si ve své nemovitosti přitápíte nebo přímo topíte dřevem, pak se jistě neobejdete bez prostoru na jeho uskladňování. A tím ideálním rozhodně není trávník v zahradě, nýbrž zastřešený přístřešek s podlahou, zvaný dřevník. Právě dřevník, který při troše nadsázky připomíná malou pergolu, zajistí optimální vysoušení dřeva pro následné efektivní topení a v ideálním případě je i vítanou ozdobou zahrady.
Jak vypadá správný dřevník
Dřevník je v první řadě konstrukce s podlahou, střechou a bočními stěnami, které dostatečně chrání dřevo před vlhkostí. Stěžejní je přitom právě podlaha zajišťující odvětrávání odspoda, kam voda stéká vlivem gravitace. Zepředu je dřevník nejčastěji zcela otevřený, tak aby byl maximálně vzdušný a umožňoval vysychání dřeva. Zadní stěna taktéž není nutná. Střecha by pak měla být vždy šikmá, aby umožňovala snadný odtok dešťové vody.
Materiál pro dřevník
Ideálním materiálem pro stavbu dřevníku je dřevo. Jako podlaha mohou skvěle posloužit palety, ale také dřevěné trámky nebo latě, ze kterých vytvoříte rošt. Pokud chcete prodloužit životnost dřevníku, je vhodné podlahu natřít. Pro konstrukci obvodu dřevníku postačí čtyři svislé trámy, které budou držet střechu. Pro stabilitu je ale potřeba je spojit po obvodu v prostoru u střechy a ideálně i opatřit vzpěrami, s ohledem na možné poryvy větru. V případě zájmu je možné doplnit stěny o výplň z latí nebo třeba pletivo. Pro prodloužení životnosti je opět vhodné i na konstrukci přidat nátěr, a to zejména vespod rohových trámů. Pokud budou trámy zakopané v zemi, ideální je natřít je asfaltem. Na střechu je pak vhodný například vlnitý plech, který je cenově dostupný a snadno se s ním pracuje.
Postup stavby
Stavbu dřevníku začněte stavbou konstrukce. Pokud chcete zakopávat rohové trámy do země, vykopejte díry a postupně do nich umisťujte svislé trámy, které budete spojovat nahoře vodorovnými trámky nebo latěmi. Praktickou volbou může být i nechat rohové trámy nad zemí a spojit je vodorovně trámy i na úrovni podlahy. Takovýto dřevník je pak mobilní a lze jej v případě potřeby přesouvat v rámci zahrady.
Základní konstrukci doplňte vzpěrami a opatřete dřevník střechou. Pak už zbývá jen položit podlahu z latí nebo jednoduše uložit palety a můžete do dřevníku začít nosit první polínka.
Podlahu můžete pokládat rovnou na hlínu nebo například na betonové dlaždice. Pokud jde o výplň stěn, můžete na trámy nainstalovat laťový rošt nebo napnout pletivo, které zamezí vypadávání polínek stranou ven. Výplň by ale vždy měla být vzdušná kvůli větrání.
Proč stavět dřevník
Pokud uvažujete nad tím, zda nestačí nechat si složit dřevo volně doprostřed zahrady, pak vězte, že dřevník hraje nepostradatelnou roli pro přípravu dřeva k topení. Tvrdé dřevo k vytápění by totiž mělo vždy minimálně rok vysychat, v ideálním případě dokonce až tři roky. Suché dřevo, které má méně než dvacet procent vlhkosti, pak šetří až 40 procent nákladů na topení, neboť má vyšší výhřevnost.