Pokud jste se rozhlíželi mezi finančně dostupnými podlahovými krytinami, pak jste pravděpodobně došli k linoleu, které navíc vyniká izolačními vlastnostmi, jednoduchou údržbou a dlouhou trvanlivostí. Neméně podstatným plusem je pak i jednoduchost pokládky, kterou zvládnete i svépomocí. Aby však linoleum správně sloužilo i vypadalo, dlouho vydrželo a nehýbalo se z místa, je potřeba dodržet správný postup.
Obsah článku
Před samotnou pokládkou
Pro linoleum je ideální, když se v místě budoucího umístění může nějaký čas aklimatizovat a srovnat. V ideálním případě by proto mělo být linoleum v dané místnosti jeden den předem rozprostřeno, aby se stihlo srovnat.
Okolnosti pokládky
Ideální teplota pro pokládku linolea je okolo 17 stupňů Celsia. Příliš nízká nebo příliš vysoká teplota mohou ovlivňovat vlastnosti materiálu a výsledek tak velmi pravděpodobně nebude optimální. Stejně tak vlhkost by neměla překročit hodnotu 75 procent.
Podklad rozhoduje
Stěžejní podmínkou rovně a rovnoměrně rozprostřeného linolea je správně připravený podklad, který by měl být ideálně dokonale rovný, pevný, suchý i čistý. Sebemenší smítko totiž může způsobit hrbolek na linoleu, které se pak v daném místě mnohonásobně rychleji opotřebí. Totéž platí obecně pro jakékoliv nerovnosti nebo nedostatečně pevný podklad, který takzvaně pracuje. Při pokládce na betonový podklad je proto ideální využít vyrovnávací samonivelační stěrku, při pokládce na dřevěnou podlahu speciální desky určené k vyrovnání povrchu.
Příprava linolea
Při pokládce linolea je jako první na seznamu příprava materiálu a jeho úprava do požadovaných rozměrů, kdy jednoznačně platí staré známé „dvakrát měř, jednou řež“. Ať už pokládáte linoleum v pásech nebo vcelku, před řezáním pečlivě přeměřte rozměry místnosti, abyste linoleum neuřízli příliš krátké či úzké. Zároveň si ale nechejte vždy i nějaký ten centimetr k dobru, který uříznete až při finální úpravě linolea. I po pokládce totiž linoleum bude ještě „pracovat“ a může se stát, že by vám později centimetry chyběly.
Pokládka krytiny
Při pokládce linolea můžete volit ze dvou variant – pokládky na volno a pokládky s podlepením. Zejména pro menší místnosti je ideální pokládka na volno, která je pochopitelně jednodušší i levnější, protože šetříte finance za lepidlo. Ve větších místnostech nebo tam kde hrozí posun linolea je však potřeba krytinu přilepit, a to celoplošně lepidlem přímo určeným na lepení linolea.
Finální úpravy
Dotažení vzhledu linolea k dokonalosti zahrnuje odstranění veškerých bublin, a to vytlačením od středu směrem ke krajům. Zároveň je zapotřebí srovnat a odříznout přebytky linolea na krajích, což byste v ideálním případě měli nechat až na třetí den po pokládce. Za 72 hodin se totiž již linoleum ustálí do finální podoby a vy máte jistotu, že se jeho rozměry se již nezmění. Poslední tečkou je pak instalace lišt, které můžete přilepit nebo přišroubovat ke zdi.