Beton je stavební hmota, se kterou se setkáváme pravděpodobně denně. Většina lidí se pak už někdy v životě pokusila byť jen malé množství betonu i sama vyrobit, na různé stavební úpravy či drobné opravy. Obecně panuje názor, že na výrobě betonu není co zkazit. Opak je ale pravdou, a připravit si kvalitní směs mnohdy může být oříšek – obzvláště pokud neodhadnete správný poměr surovin, nebo se vehementně snažíte ušetřit.
Obsah článku
Kvalitu betonu prověří mrazy
Základem přípravy kvalitního betonu je právě správný poměr vstupních surovin, tedy cementu, písku, vody, a případně štěrku (kameniva). A to především pokud má materiál vydržet více, než jen příchod prvních mrazů. Právě zimní období je pro beton zatěžkávací, a nejeden stavitel s příchodem jara nachází své betonové konstrukce ozdobené prasklinami, jejichž opravy jsou složité a náročné.
Není poměr jako poměr
Dobrý a pevný beton získáte při poměru písku (kdy třetinu objemu písku můžete nahradit také kamenivem) a cementu v rozmezí 2:1 až 3:1. Při tomto poměru směs obsahuje dostatek cementového tmelu vzniklého smícháním vody a cementu, a tento je schopen dostatečně obalit všechna zrna písku. Při větším obsahu písku než při poměru 3:1 již nestačí cementový tmel na obalení zrn písku a tato zrna se po zatvrdnutí vydrolují z hmoty betonu a beton má nízkou pevnost. Raději si proto vždy odměřujte suroviny v přesném poměru, který by měl být navíc stejný pro všechny várky betonu, které pro stavbu použijete, aby celá stavba byla kompaktní a stabilní.
Stejným poměrem jsou ale při míchání betonu myšleny skutečné hmotnostní objemy surovin, nikoliv lopaty, které naházíte do míchačky. Kdo už totiž beton někdy míchal, moc dobře ví, že lopata cementu je podstatně lehčí než lopata písku. Na druhou stranu někdy ale může i hmotnost klamat. Suchý písek shora hromady a mokrý z jejího středu budou mít totiž hmotnost výrazně odlišnou, způsobí ji ale voda, nikoliv rozdíl v množství písku. Pak je třeba sledovat také samotnou výslednou směs, jejíž „chování“ prozradí, zda je kvalitní nebo ne.
Jak poznáte dobrý a špatný beton
Pokud mícháte beton ve spádové míchačce, kvalitní směs poznáte podle toho, že se pěkně převaluje, při vysypání například do kolečka vytvoří kužel, a neodděluje se od něj voda. Pokud se voda odděluje, je beton řídký, a je velká pravděpodobnost, že se po vytvrdnutí bude drolit a neminou vás praskliny. Ty pak už většinou můžete vyřešit pouze kompletním odstraněním starého betonu sbíječkou, a novým pokusem o kvalitnější provedení – proto si raději opravdu dejte záležet.
Speciální opatření proti mrazu
Aby váš beton skutečně vydržel i nápor tuhé zimy, měl by být dostatečně hutný a kvalitně promísený. Ideální je proto případně přidat do směsi speciální provzdušňovací přísady, které v betonu vytvoří drobné vzduchové bublinky. Podobnou službu vám ale prokáže i obyčejný saponát na nádobí, kterého vám postačí jedna polévková lžíce na klasickou osmdesátilitrovou míchačku. Životnost betonu tím zvýšíte několikanásobně, přitom doslova za pár korun.