Mobilní domy k trvalému bydlení

Rádi byste si pořídili vlastní bydlení, ale nejste si vůbec jisti, kde byste chtěli bydlet, nebo jak dlouho tam vydržíte? Hledáte levné řešení, a to jak při vstupní investici, tak i z hlediska dlouhodobých nákladů? Pak by vás mohly zaujmout mobilní domy, které lze využít i k trvalému bydlení, a přitom jsou skvěle flexibilní, úsporné a praktické pro případné stěhování.

Mobilní dům není karavan

Přemýšlíte, jak vlastně takový mobilní dům, neboli mobilheim, vypadá? Mobilní dům si především nepleťte s karavanem. Jejich princip je sice podobný – nabízejí mobilní bydlení, ovšem provedení a komfort je úplně jiný. Mobilní dům připomíná klasický rodinný domek. Může být přízemní nebo i dvoupatrový, velikosti garsoniéry nebo luxusní čtyřpokojové vily. V některých mobilních domech jsou dokonce i dvě bytové jednotky. Oproti karavanu jsou obvykle mnohem větší a jejich přeprava je poměrně náročnější, přesto stále nabízí mobilní bydlení, ke kterému mimochodem nepotřebujete ani stavební povolení.

Mobilní dům a cena

Víkendové mobilní domky jsou určené k rekreaci v letních měsících a jsou pochopitelně levnější. Mobilní domky určené k celoročnímu obývání naopak již nabízejí plný komfort včetně kvalitního zateplení stavby, v důsledku čehož jsou také dražší.

Rekreační mobilní domy seženete za cenu již od 70 tisíc, domy k celoročnímu obývání pak za cenu od 300 tisíc.

Co nabízí mobilní domy

Všechny mobilní domy je možné (a pro plné využití i potřebné) připojit na přípojku vody, elektřiny, plynu i odpadu. V interiéru pak najdete totéž co v klasickém domě – prostor ke spaní, společenský obývací prostor s posezením, kuchyni, jídelní kout, toaletu, sprchu, ale třeba i úložné prostory, technickou místnost, nebo ústřední topení.

Mobilní domy určené pro celoroční obývání jsou na rozdíl od rekreačních a komerčních mobilních domů navíc opatřeny tepelnou izolací, a to nejen z důvodu možnosti trvalého bydlení, ale také proto, že snižuje náklady na tepelné energie – a to minimálně o třetinu. Úspora za vytápění tak dosahuje v závislosti na velikosti domu několika tisíců korun ročně, což může být také důvodem, proč si pořídit právě mobilheim.

Rozměrově se mobilheimy pohybují zhruba od 12 do 80 metrů čtverečních, jsou ale snadno dále rozšířitelné pomocí dodatkových modulů, které po koupi jen jednoduše připojíte ke stávajícímu domu. Při stěhování pak jednotlivé buňky znovu rozdělíte a samostatně přestěhujete.

Přeprava mobilního domu

Mobilní dům není záležitostí na každodenní stěhování. Počítá se spíše s jeho dlouhodobějším setrváním na jednom místě, proto ani doprava není úplnou hračkou.  Na rozdíl od karavanu, mobilní dům jen tak neodvezete. K transportu na delší vzdálenost je zapotřebí použít podvalník nebo speciálně upravený kamion s povolením pro přepravu nadměrného nákladu a mimo jiné i doprovodné vozidlo, které musí být u každé přepravy nadměrného nákladu. K nakládce a vykládce domu pak budete pravděpodobně potřebovat jeřáb. Veškeré stěhování mobilního domu je proto nejvhodnější nechat na odbornou firmu, která vše zajistí podle předpisů, bezpečně vám váš dům přestěhuje i usadí na nové místo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno