Barvy tvoří nesmírně podstatnou část našeho života, a je jedno jestli se bavíme o interiérovém designu, módě nebo třeba gastronomii. Pestrost a barvy vždy lákají, proto také jejich výběru obvykle věnujeme patřičnou pozornost. V interiéru si však často barvy nejen vybíráme, nýbrž i přímo vyváříme, především pokud jde o barvu na stěny. Proto je dobré vědět jak barvy správně míchat, a jaký výsledek od jednotlivých kombinací očekávat.
Obsah článku
Vše začíná u základních barev
Všechny pestré barvy barevného spektra vznikají mícháním trojice základních barev – žluté, červené a modré. Tyto tři barvy nelze namíchat z žádných jiných barev, jsou to takzvané nasycené barvy. Podobně je tomu s bílou a černou, které jsou neutrální barvy a používají se k tónování – tedy zesvětlení nebo ztmavení barvy.
Míchání dvou barev
Mícháním dvou základních barev získáme další známé barvy spektra, které se mohou lišit výsledným odstínem či dokonce přímo barvou podle poměru jednotlivých složek. Mícháním černé a bílé vznikne šedá, žlutá s modrou vytvoří zelenou, červená s modrou tvoří fialovou a červená se žlutou dává oranžovou. Smícháním červené s bílou vznikne růžová. Za pomoci bílé ale také vytvoříte i veškeré pastelové barvy. Toto vše za předpokladu, že poměr je zhruba jedna ku jedné.
Míchání tří barev
Různé variace barev můžete vytvořit jednak různorodým poměrem dvojice barev, ale také mícháním více barev. Například zemitá hnědá vznikne z černé, žluté a červené. Světlou hráškovou zelenou vytvoří žlutá, modrá a bílá. Tmavé tóny pomůže vytvořit černá – například tmavě fialová je tedy výsledkem míchání modré, červené a černé. Pozor ovšem, množství pestré barvy v poměru k barvě neutrální rozhodně nebude stejné. Černé se vždy používá jen malinko, naopak bílé při zesvětlování poměrně hodně.
Míchání barev pro malování
Míchání barev můžete potřebovat v rámci dekorování interiéru zejména při přípravě vhodné barvy pro nátěr stěn. Při využití základní bílé barvy a pigmentu (nebo i více pigmentů) můžete vytvářet originální odstíny na míru vašim představám. Nevýhodou tohoto postupu ovšem je, že po zaschnutí na zdi se výsledná barva ještě lehce mění, proto musíte nejprve udělat zkušební pruh, počkat na jeho zaschnutí, a případně ještě následně barvu upravovat. Stejnou ale bohužel v budoucnu namícháte jen těžko, proto dobře propočítejte množství potřebné na celou plochu.
Míchání barev je však vhodné pouze u světlejších odstínů. Sytých tónů totiž pomocí pigmentů nedosáhnete. V takových případech je na místě investovat do hotové natónované barvy.
Pokud se rozhodnete pro míchání barev svépomocí, pigment přilévejte vždy jen po troškách a celou barvu vždy důkladně promíchejte, než se rozhodnete pro další přidávání pigmentu. Pamatujte navíc na fakt, že po zaschnutí na stěně se barva ještě lehce změní. Zároveň myslete na to, že by mělo být v základní bílé barvě, takzvané bázi, maximálně pět procent pigmentů. Jinak hrozí vznik fleků a nejednotnost barvy.