Zejména pro starší domy jsou typické místnosti s vysokými stropy. Pokoje s vysokými stropy působí vzdušně, tento styl je ale dnes již trochu staromódní, a tak majitelé často přistupují alespoň k částečnému snížení. Podobně pak snižování stropu využívají ti, kteří zatouží po zabudovaném stropním osvětlení, nebo zkrátka chtějí nový dokonale rovný strop bez nedostatků. Snížení stropu je možné provést snadno například pomocí sádrokartonu, což zvládne zručný kutil i svépomocí. Je ale potřeba vědět, jak na to.
Obsah článku
Proč si pořídit snížený strop ze sádrokartonu?
Snížený strop se vám bude hodit, pokud jsou vaše současné stropy příliš vysoké, pokud potřebujete do stropu zabudovat osvětlení, pokud chcete zlepšit izolační vlastnosti prostoru (zvukové i tepelné), ale třeba i pokud je váš současný strop popraskaný, nerovný či jinak nevzhledný. Snižovat můžete o metry i jen pouhé centimetry, strop ze sádrokartonu vám však vždy zaručí rovnost, hladkost, a umožní navíc instalaci podhledového osvětlení.
Co budete na snížení stropu potřebovat
Pokud chcete snižovat strop pomocí sádrokartonu, připravte si metr, tužku, vodováhu, CD profily, UD profily, vruty, křížové spojky, přímé závěsy a sádrokartonové desky.
Postup, jak snížit strop
Základem všeho by měl být přesný plán, který zahrnuje především zakreslení linie budoucího podhledu na stěny. K tomu budete potřebovat metr, tužku a také vodováhu. Přeměřujte raději vícekrát.
Montáž nosné konstrukce
Pokud je nákres hotový, začněte s instalací UD profilů, které připevníte vruty na boční stěny. Vrutů použijte raději více, než méně. Jakmile pokryjete všechny stěny, připravte si CD profily pro umístění na strop. Délka musí odpovídat délce místnosti, počet volte tak, aby maximální vzdálenost mezi profily nebyla větší než 0,5 metru. CD profily zasuňte do UD profilů na dvou vzdálenějších stěnách místnosti tak, aby dno (plochá stěna) CD profilů směřovalo dolů. Než přišroubujete CD profily k UD profilům, rozmístěte si je rovnoměrně tak, aby jejich vzdálenosti nepřesáhly zmíněného 0,5 metru. Zároveň v místech, kde budou na sebe navazovat dvě sádrokartonové desky, musí profil vycházet z poloviny šířky na každý okraj desky. Dbejte proto na přesnost. Jakmile je vše na svém místě, CD profily přišroubujte k UD profilům.
Pokud chcete konstrukci bytelnější, připravte si ještě CD profily, které budou mít délku rovnou šířce místnosti. Počet volte tak, aby vzdálenost mezi nimi byla 0,5 až 1 metr. Tyto profily nasuňte kolmo nad již přišroubované CD profily tak, aby dno (plochá stěna) CD profilů směřovalo dolu. Profily by měly na krajích dosednout přesně na horní okraj obvodových UD profilů. Profily rovnoměrně rozmístěte a v místech překřížení spojte s kolmými CD profily pomocí křížových spojek.
Pomocí přímých závěsů nakonec upevněte vrchní CD profily přímo k původnímu stropu v potřebných místech, tak, aby držely strop v jeho středu. Konstrukce je tímto hotova a můžete již jen namontovat sádrokartonové desky.
Montáž sádrokartonu
Samotná instalace sádrokartonových desek je pak již jen finálním krůčkem. Pokud plánujete instalaci osvětlení, je třeba ji provést před montáží sádrokartonových desek. Pokud ne, můžete se dát do připevňování desek. Jednotlivé desky se montují po obvodu desek k CD profilům, a to samořeznými šrouby. Maximální vzdálenost mezi šrouby by přitom neměla přesáhnout vzdálenost 17 centimetrů. U podhledů do 30 metrů čtverečních můžete sádrokartonové desky připevňovat šrouby i k obvodovým UD profilům. Desky ale nesmí vytvářet křížové spáry (spoj čtyř rohů desek v jednom místě) – jednotlivé kusy se musí překrývat, a to minimálně o jeden montážní CD profil. Jakmile pokryjete celou plochu, máte hotovo.