Aby potraviny déle vydržely a nezkazily se, ukládáme je nejčastěji do chladu, do lednice. Pokud jde ale o míru chlazení lednice, většina spotřebitelů ji nastavuje odhadem, případně s ohledem na spotřebu. To je ale špatně. Pro maximální prodloužení trvanlivosti potravin je totiž potřeba dbát na jasně nastavená teplotní pravidla.
Obsah článku
Proč řešit teplotu v lednici
Při koupi chlazeného masa, salámů, mléčných výrobků, či jiných potravin, které je potřeba uchovávat v ledničce, si často kontrolujeme datum spotřeby, které je uvedeno na obalu. Málokdy se ale zabýváme i přesnou teplotou, ve které má potravina být uskladněna, a potom se část divíme, proč je jídlo zkažené, když datum spotřeby ještě neuběhlo. Může za to nevyhovující teplota v lednici, která sice může být výrazně nižší, než je teplota pokojová, ne však dostatečně nízká pro některé potraviny. Stejně tak ale může být problémem chybné uspořádání potravin v lednici, kde každá police má mírně jinou teplotu.
Teplota není jednotná
Ne nadarmo mívají některé lednice popsány police podle toho, pro jaký typ potravin jsou určeny. Každá potravina totiž vyžaduje mírně jinou teplotu a také lednice v každé výšce chladí jinak. Rozdíl mezi nejhornější a nejspodnější policí je v řádech stupňů (dokonce u některých ledniček co polička, to stupeň rozdíl), přičemž dole je teplota nejnižší. Právě nejnižší teplotu přitom potřebuje maso a uzeniny. Ty je vhodné skladovat maximálně při teplotách +4°C. Obecně by teplota v lednici měla být mezi +2°C (dole) a +8°C (nahoře). V šuplících na ovoce a zeleninu můžete naměřit až +10°C, v poličkách na dveřích chladničky dokonce +15°C.
S ohledem na potraviny by průměrná teplota v lednici měla být maximálně +5 stupňů. Moderní lednice vám tuto průměrnou teplotu ukáží na digitálním displeji, pomocí kterého ji také můžete regulovat. Pokud lednice displej nemá, orientujte se podle teploty v nejhornější polici. Podobně je tomu i s mrazákem. Zde je ale ideální teplota -18°C.
Jak rozmístit potraviny
S ohledem na nejednotnou teplotu v lednici je ideální skladovat v horních policích mléko, mléčné výrobky či vejce, uprostřed hotová jídla a jídla s označením „po otevření uschovejte v chladu“, dole pak salámy, ryby a maso. Zásuvky vespod ledničky, kde je teplota okolo +10°C jsou určeny na ovoce či zeleninu, kterým přílišný chlad škodí. Ve dveřích, kde je nejtepleji, pak můžete skladovat nápoje, dochucovadla jako je kečup či hořčice, nebo třeba máslo.
Teplota versus spotřeba
Nižší teplota v lednici i mrazničce vyžaduje od chladničky vyšší výkon, a to znamená i větší zátěž pro vaši peněženku. Každý stupeň dolu znamená vyšší spotřebu v řádech procent, v průměru zhruba 5 procent. Konkrétní cifra se odvíjí od typu vaší lednice. Za spotřebu je ale vhodné připlatit, v opačném případě totiž budete vyhazovat peníze oknem pro změnu za zkažené potraviny.