Jak na hryzce v zahradě

Pozorujete na zahradě zničenou úrodu? Objevili jste ohlodané kořeny, hlízy i oddenky rostlin a stromků? Pak máte dost možná tu čest s hryzcem vodním, jedním z největších tuzemských hlodavců. Nezoufejte ale, raději vyrazte do boje.

Co je hryzec?

Hryzec vodní je hlodavec z čeledi myšovití, který je v Česku poměrně běžný. Svým vzhledem připomíná potkana, je však zavalitější, s délkou těla až 20 centimetrů, a naopak ocasem do 10 centimetrů. Navíc má hryzec zaoblený čenich, malé ušní boltce, malé oči a hřbet tmavohnědé až rezavohnědé barvy. Z hrabošů patří mezi největší, a nemalé jsou i škody, které může působit na zemědělské úrodě. Jak napovídá celý jeho název, hryzec vodní má rád vodu, dobře plave, a proto i své nory hrabe často v březích vodních toků nebo rybníků.

Čím hryzec škodí

Hryzec se živí podzemními částmi rostlin, a to s velkou oblibou i v zahradách v okolí vod. Zde je schopen vyhrabat si rozsáhlé tunely, a s chutí požírá kořeny zeleniny i ovocných stromů. Navíc se hryzci velmi rychle rozmnožují, což může znamenat zkázu pro mnohou úrodu. Například mladý ovocný stromek dokáže hryzec zlikvidovat během několika týdnů tím, že kompletně uhryže jeho kořeny. Hryzec žere veškeré podzemní části rostlin, tedy bulvy, oddenky i hlízy, které nejen rovnou konzumuje, ale využívá je i k vytváření zásob na zimu. Hnízdo a zásobárna hryzce může být více než půl metru pod povrchem, přičemž chodby jsou délky několika desítek metrů.

Babské rady k hubení

Co se týče osvědčených „babských rad“, můžete vyzkoušet třeba vtlačit do země prázdné skleněné lahve, a to přibližně do tří čtvrtin zakopat hrdlem nahoru.

Alternativou jsou domácí mazlíci. Pes nebo kočka by měli hryze odradit. Musí ale umět chytat myši.

Zvláštním doporučením je pak pořízení hadníku, tedy líhniště pro hady. Vypadá podobně jako kompost, zkrátka spojený nejčastěji čtvercový prostor například z pletiva nebo planěk s mezerami, vyplněný větvičkami, klacíky a papírem, dále senem, listím, pilinami či plevelem. Po roce zde objevíte stonožky a ještěrky, po dvou letech slepýše a možná i užovky. Ty už si pak s hryzci hravě poradí.

Chemie

Samozřejmě trh nabízí celou řadu chemických prostředků specializovaných i přímo na hubení hryzců. Aromatické gely, voděodolné granule, ale třeba i plyn dovedou hryzce vyhubit, a vám tak dopřát konečně klid. Důležité je, aby ale hryzec z návnady necítil lidský pach. Ideální je proto umisťovat je za použití rukavic.

Technika

Pokud se vám nezamlouvají babské rady ani chemie, můžete vsadit na techniku, a pořídit si odpuzovač hryzců. Zvukový, vibrační, a třeba i solární, abyste ušetřili. Využívaná je zahrádkáři také klešťová past, která nabízí důmyslný mechanismus sloužící k chytání hryzců či krtků. Opět ale pozor, aby z pastí nebyl cítit lidský pach. Nezapomeňte proto na rukavice, a to nejen při umisťování do země, ale při jakékoliv manipulaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno