Rádi byste změnili podobu vaší kuchyně a v rámci rekonstrukce jste se rozhodli pro změnu obkladů? Jak obložit kuchyň?
Obložení kuchyně
Lidé k obkládání kuchyně přistupují zpravidla při větší rekonstrukci kuchyně, při které se zároveň mění i kuchyňská linka a spotřebiče, popřípadě se pokládá dlažba či se provádějí další změny.
Samotné obložení kuchyně není obtížné. Máte-li trochu kutilského umu, určitě to zvládnete sami. Jak na to?
Samozřejmě nejdříve si musíte koupit vhodnou dlažbu. Stále ještě převládá keramická dlažba, která vám poskytne výběr z mnohých dekorů i formátů.
Než se pustíte do obkládání kuchyně, připravte si podklad. Důležité je zbavit ho všech nerovností a nečistot. Dalším krokem je nanesení penetračního nátěru, který sjednocuje savost podkladu. Na takto připravený podklad může začít obkládat.
Dále si rozměřte strany, abyste věděli kde začít s obkládáním. To je důležité, aby vám z žádné strany nevznikly na konci příliš malé prostory pro dořezy. Nevypadalo by to pěkně.
Poté začněte nanášet zubovou stěrkou lepidlo a obkládejte podle rozvržení. Obklady vám k podkladu lépe přilnou, pokud po jejich nanesení do nich ještě poklepete gumovou paličkou.
Po obložení kuchyně je nutné provést ještě spárování obkladů. To však provádějte, až lepidlo obkládačkách ztvrdne, tj. po 24 hodinách. Spárovací hmotu nanášejte nejlépe gumovou stěrkou. Po jejím zaschnutí, očistěte přebytky a máte hotovo.
Nejen keramická dlažba
Uvedli jsme si, že keramické obkládačky jsou v kuchyni velmi oblíbené. Je však možné je nahradit jiným obložením stěn. Jedná se o kompaktní desky mezi spodní a horní části sestavy kuchyně. Díky tomu není nutné odstraňovat původní obklady. Obložení stěn se vyrábí z různých materiálů. Těmi nejvyužívanějšími jsou laminát, sklo, přírodní kámen, dřevo či nerezová ocel.