Jak vyrobit dřevěné schody: Návod

Schází vám schodiště ke vstupním dveřím, líbilo by se vám nové do patra, nebo už dosloužilo to vedoucí do sklepa? Pak můžete buď oslovit odbornou firmu a zaplatit desetitisícové částky, nebo si dřevěné schodiště postavit i svépomocí. S trochou šikovnosti a nářadím to není vůbec žádná věda a dost možná to zvládnete i za jedno dopoledne.

Typy schodišť

Dříve než se pustíte do přípravy materiálu, musíte si promyslet, jaký typ schodiště budete chtít a potřebovat. Schodiště mohou být jednoduchá, lomená, dvakrát lomená, nebo třeba točitá. Nejjednodušší je samozřejmě stavba jednoduchého schodiště, ovšem pokud to prostor a podmínky vyžadují, budete muset sáhnout po schodišti složitějším. I v případě jednoduchého schodiště však nezapomeňte na nákres a precizní měření, které vám umožní propočítat si budoucí stavbu schodiště do posledního detailu. Změřte si tedy výšku podlahy v patře, šířku schodiště a rozpočítejte si výšky jednotlivých schodů tak, aby byly po celé délce stejně vysoké. S nákresem a propočtem pak můžete začít s přípravou materiálu.

Z čeho se skládá schodiště

Schodiště je typicky tvořeno schody se stupnicemi (horní nášlapné plochy schodu) a podstupnicemi (svislé plochy schodu), bočnicemi (postranními díly schodiště, které slouží jako nosné prvky schodiště) a v neposlední řadě i zábradlím s příčkami a madlem. U složitějších lomených schodišť pak navíc přibývají mezipodesty.

Materiál pro stavbu schodiště

Pro stavbu schodů můžete použít například 4 cm tlustá prkna o šířce okolo 30 centimetrů. Právě 30 centimetrů by měla být hloubka stupně, zatímco výška je optimální okolo 16 až 18 centimetrů. V této šíři tedy počítejte s dalšími prkny. Jako bočnice pak poslouží masivní desky o délce schodišťového ramene a šířce okolo 60 centimetrů. Chybět ale samozřejmě nesmí ani vruty a spojovací tmel.

Jak vytvořit schodiště

Pro výrobu schodiště budete potřebovat několik stejných prken na stupnice, řadu dalších na podstupnice a také tři masivní prkna, která budou sloužit jako bočnice – dvě na krajích a jedna uprostřed. Do bočnic je potřeba vyřezat zuby, které kopírují budoucí schody. K tomu budete samozřejmě potřebovat pilu. Na připravené bočnice pak postupně připevněte tmelem a přišroubujete podstupnice a následně kostru schodiště usaďte. Nakonec namontujete stupnice a vytvoříte celé přímé schodiště. Ve finále je ještě vhodné schodiště upravit a ošetřit lakem či mořidlem.

Aby schody nevrzaly

Neduhem dřevěných schodišť může být vrzání, které je způsobeno třením drsných ploch stejného druhu dřeva o sebe. Dřevo i po letech pracuje, reaguje na teplotní či vlhkostní změny a přizpůsobuje jim svůj objem, což bohužel může způsobovat i ono nepříjemné vrzání. Vhodnější než „suché“ spojování dřevěných ploch je proto v případě schodišť spojování pomocí tmelů. Na nich rozhodně nešetřete, protože jinak vás časem čekají nepříjemné hlučné chvíle při přesunech mezi patry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno