Jak postavit antoníček

Antoníček, neboli elektroměrová skříň, se umisťuje na staveništní rozvaděč, který je zpravidla na hranici pozemku a slouží k připojení k elektrické síti. Pro majitele pozemku představuje tento sloupek možnost, jak se napojit na elektřinu, pro zájemce o koupi zase jistotu, že síť je přímo na pozemku dostupná.

K čemu slouží antoníček

Antoníček je elektroměrový pilíř, který slouží k čerpání elektrické energie, nejčastěji dočasně, například po dobu stavby. Součástí Antoníčka je také stavební rozvaděč, který zapojí jednoduše jakýkoliv elektrikář. Jedná se o elektrické zařízení s různým počtem zásuvek na 230 i 400 V dle konkrétního modelu.

Jak postavit antoníček

Dříve než si antoníček na svůj pozemek umístíte a napojíte ho do elektřiny, musíte požádat o připojení místního majitele distribuční sítě (například ČEZ či E-ON), a to nejprve na dobu přechodnou, prostřednictvím žádosti o krátkodobé připojení s přiložením situačního plánku. Do třiceti dnů od podání žádosti vám pak technik zašle vyjádření s technickou specifikací i podmínkami připojení a také návrhem smlouvy o krátkodobém připojení.

Stavba antoníčka

Pokud máte vyřízenu všechnu nutnou dokumentaci a vše na vašem pozemku je již připraveno pro montáž elektroměru, stačí zaslat majiteli distribuční sítě kopii revizní zprávy a následně jen pár dní počkat na osazení elektroměru přiděleným technikem. Již mezičasem může vámi zvolená elektromontážní firma dovézt na pozemek antoníček a připravit kabeláž, tak aby v momentě dojednání termínu a osazení elektroměru stačilo jen cvaknout jističem. Připravte se přitom ještě na nemilý poplatek distributora sítě, a to za rezervaci příkonu, který je ve výši přes 12 000 korun.

Cena antoníčka

Stavební rozvaděč lze dnes sehnat jak nový, tak i v bazarovém zboží. Cena se pohybuje dle stáří, stavu a typu v řádech tisíců korun. Na bazaru můžete antoníček sehnat za dvě tisícovky, cena nového moderního zasáhne až po pěticiferných čísel. Pokud v této oblasti nejste odborníky, raději vždy sáhněte po modelu novém, u kterého máte větší jistotu spolehlivosti.

Jak vybírat anotníček

Protože se jedná o elektrické zařízení, neměli byste výběr antoníčka a jeho technický stav podcenit. Vždy dbejte na to, aby byl daný kus vysoce tepelně i mechanicky odolný, bez známek poškození a ideálně i uzamykatelný, protože v českých končinách není žádnou výjimkou, že antoníčky ze staveb mizí. Poměrně běžným jevem je dnes také například možnost sestavit antoníčka na přání zákazníka. Co se týká možností montáže, nabízí se umístění na stěnu, na stojan, či jen zavěšení například na bytelný plot či zeď. Mezi nejběžnější patří dnes antoníčky plastové, sehnat ale můžete i modely vyrobené z kovu, které byly běžné v minulosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno