Kdo by neznal hospodskou klasiku české studené kuchyně – utopence. Špekáčky s cibulí ve sladkokyselém nálevu jsou nestárnoucí klasikou, kterou potěšíte přátele při večerním posezení u zlatavého moku, ale třeba i na odpolední gardenparty s drinky. Přípravu utopenců přitom zvládnete s klidem s předstihem a doma, takže jsou ideální pro akce, během kterých již nechcete ztrácet čas s přípravou jídla. Zvládne je přitom připravit klidně i malé dítě – stačí jen vědět, jak na to.
Co je potřeba na přípravu utopenců
Na přípravu pravých utopenců budete potřebovat kvalitní špekáčky, cibuli, sladkokyselý nálev a samozřejmě i zavařovací sklenice – minimálně o velikosti alespoň 0,7 litru, ideální pro větší akce jsou však pětilitrové. Na 3 zavařovací sklenice o objemu 0,7 litru budete potřebovat konkrétně 1 kilo špekáčků, 2 cibule a zhruba litr nálevu.
Jak připravit utopence
Špekáčky pro přípravu utopenců je potřeba nejprve oloupat a po délce naříznout. Pokud máte rádi pikantní utopence, můžete je v místě nakrojení potřít hořčicí a posypat sladkou paprikou. Cibuli pak nakrájejte na plátky. Do sklenice střídavě napěchujte cibuli a špekáčky (část cibule můžete i přímo vložit do nakrojených špekáčků) a zalijte studeným nálevem. Následně nechte špekáčky v nálevu v uzavřené sklenici alespoň jeden týden uležet v chladu. Minimum je alespoň pět dní. Dříve ještě utopenci nebudou pořádně ochucení a naložení, proto se určitě nesnažte dobu nakládání zkrátit.
Nálev na utopence
Nálev na přípravu utopenců vyrobíte z vody, octa, soli, cukru, pepře, bobkového listu a nového koření. Na 3 zavařovací sklenice budete potřebovat konkrétně 600 mililitrů vody, 300 mililitrů octa, lžičku soli, 20 kuliček pepře, 8 kuliček nového koření a 3 bobkové listy. Vše přiveďte k varu a nechte asi pět minut zlehka probublávat. Následně nechte nálev vychladnout a až poté nalévejte do sklenic se špekáčky.
Volitelné suroviny
Kromě základních surovin můžete k utopencům přidat například také okurky, „kozí rohy“ či zelí. Do nálevu zase můžete přidávat třeba kečup, hořčici, feferonky, sójovou či worcestrovou omáčku, nebo taky pivo.
Servírování utopenců
Utopence jsou ideální v kombinaci s čerstvým pečivem a vychlazeným pivem, při posezení na letních zahrádkách, piknicích či venkovních oslavách v horkých letních dnech. Tato pochoutka studené kuchyně je spíše chuťovkou, při navýšení objemu porcí ale snadno poslouží i jako hlavní chod.
Skladování a trvanlivost
Utopenci by měli být skladováni vždy v chladu, a to jak před otevřením, tedy během prvních dnů nakládání, tak i po otevření již uleželé sklenice. Co se týče trvanlivosti, sklenici utopenců určitě nemusíte sníst najednou. Trvanlivost naložených utopenců je až jeden měsíc.