Jak vyčistit dehet vkomíně

Aby komín správně fungoval a byl bezpečný pro všechny obyvatele domu, je potřeba jej pravidelně čistit. V průběhu topení se totiž uvnitř komínu usazují saze i dehet. Zatímco se sazemi si ale snadno poradíte pomocí smetáčku, s dehtem už je práce složitější. Vyčistit dehet v komíně je totiž obvykle práce na celý den.

Co je dehet

Na rozdíl od sazí, které jsou sypké, dehet je materiál mazlavý, který se drží na vnitřních stěnách komínu a často na nich vytváří až krápníkové monumenty. Jeho přítomnost v komínu je viditelná na první pohled a obvykle vytváří již velmi silnou vrstvu, neboť dehet se často smíchá se sazemi a na stěnách komínu se usadí již jako smíchaná mazlavá hmota. V nejhorších případech pak může dokonce dehet prosáknout i skrze komínové těleso.

Proč se v komíně usazuje dehet

Dehet uvnitř komínu je vždy výsledkem špatného topení, respektive topení nevhodným materiálem. Může jít například o dlouhodobé vytápění mokrým dřevem, stejně jako i vytápění nejrůznějšími „zbytky“.  Ty pak zhoršují průchodnost spalin v komíně a celkově tak negativně ovlivňují funkčnost komínu.

Jak odstranit dehet z komínu

K odstranění dehtu z komínu můžete použít v zásadě tři metody. Strojní čištění, staré dobré vypalování komínu a chemii. Každá z variant má jak své výhody, tak i nevýhody.

Strojní čištění

Strojní čištění je v současnosti nejefektivnější metodou, jak se opravdu účinně zbavit dehtové vrstvy v komíně jakéhokoliv typu. Takovéto čištění probíhá pomocí výkonné aku vrtačky, speciální ohebné hřídele a příslušných nástavců v podobě řetízků, ocelových kartáčů či nylonových vláken. Čištění je přitom vždy individuálně přizpůsobeno i průměru komínu a míře zanesení. Čištění je pak vysoce efektivní, rychlé a ve srovnání s vypalováním komínu také komfortnější. Cena je ale logicky vyšší.

Vypalování komínu

Starší, ale stále účinnou metodou čištění komínu od dehtu, je vypalování komínu, které můžete teoreticky zvládnout i svépomocí, ovšem při nedodržení správného postupu se vystavujete riziku vzniku požáru, zakouření vnitřních prostor, poškození komína i popáleninám. Navíc vypalováním komína svépomocí porušujete zákon. Vždy je proto na místě oslovit odborníka a požádat o kvalifikovaný dohled a případné rady, nebo na něm rovnou nechat celou práci. Cena za vypalování komína se totiž u kominíků pohybuje řádově okolo pětistovky, což je za čistý a bezpečný komín přijatelná cena.

Vypalování komínu však můžete využít pouze u šamotových nebo cihlových těles, nikdy u nerezu či hliníku. Princip vypalování spočívá ve vytvoření extrémní teploty a doslova spálení dehtové vrstvy v komíně. Samotné vypalování je přitom pouhým počátkem procesu definitivního odstranění dehtu. Po vypalování by mělo přijít ještě frézování a vložkování. Připravte se na to, že vypalování komína je práce na celý den. Nezapomeňte také na to, že plánované vypalování komína musíte nahlásit předem hasičům.

Chemické čištění komínu

Při menší míře zanesení komínu je jednoduchou a snadnou variantou chemické čištění komínu, které zvládnete i svépomocí. Stačí zakoupit speciální přípravek, který se přidává do ohně v průběhu topení. Dehet a saze pak opustí váš komín samy. To ale platí opravdu pouze v případech mírného zanesení. Na desetiletou vrstvu sazí chemií nemusíte plýtvat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno