Jakou televizi koupit

Porozhlížíte se po nové, lepší, hezčí televizi? Pak už jste možná zjistili, že nabídka trhu je téměř nekonečná. Dnešní televize se totiž liší v technologiích, designu i schopnostech, které sahají daleko za rámec pouhého přehrávání jednotlivých kanálů. Na co si dát při výběru televize pozor, na co se ptát a co od ní očekávat? Čtěte…

Typ obrazovky

To první, na co se vás prodejce při nákupu televize bude ptát, je vaše volba typu obrazovky. Dnes na trhu najdete širokoúhlé LCD televize, televize s LED podsvícením a plasmové televize. Na bazaru pak ještě dříve využívané CRT obrazovky, které však kromě ceny ničím jiným nezaujmou. Naopak modernější 3D televize, ty jistě své kouzlo mají. Stejně jako ultramoderní televize s OLED displejem, které mají téměř neomezený kontrast, věrnější podání barev, nižší energetickou náročnost a až tisíckrát rychlejší odezvu a vynikající pozorovací úhly bez změn barevnosti.

Vraťme se ale k nejběžnější trojici. LED, LCD, plasma. Jaké jsou jejich klady a zápory? LCD televize jsou levnější a potěší vysokým jasem. Doba odezvy je u nich ale delší a mají horší zobrazení černé i horší pozorovací úhly, což zjistíte, zejména pokud máte rohovou sedačku nebo sledujete televizi z křesel po stranách pokoje. LED televize lákají menší spotřebou elektřiny, vysokým jasem a dobrým kontrastem, s pozorovacími úhly na tom ale také nejsou zrovna nejlépe, nemluvě o vysoké pořizovací ceně. Plasma má jako jediná pozorovací úhly skvělé, stejně jako zobrazení černé či dobu odezvy. Rozhodně si ale připlatíte za vyšší spotřebu a zklamaní můžete být i menším jasem či horším vyvážením barev.

Na velikosti záleží

Druhým velkým rozhodnutím bude volba velikosti obrazovky. V tomto případě se řeší vždy rozměr úhlopříčky, který je u nejmenších modelů okolo 50 centimetrů, zatímco u největších přesahuje i 1,5 metru. Samozřejmě platí, že čím menší obrazovka, tím blíže u ní musíte i můžete být. Pokud tedy hledáte televizi na noční stolek k vaší posteli, s metrovou úhlopříčkou se rozlučte. Naopak za zeď, která je od sedačky vzdálená přes dva metry, s půlmetrovým prckem neobstojíte. Pro každý rozměr mají prodejci propočítánu maximální a minimální pozorovací vzdálenost, proto před nástupem do obchodu doma proměřte prostory – bude se vám lépe vybírat.

Rozlišení, kontrast, jas

Rozlišení, kontrast a jas jsou parametry, které určují kvalitu obrazu. Čím vyšší číslo, tím lépe. U jasu se vyšší hodnota hodí zejména v případech, kdy sledujete televizi pravidelně i přes den, za denního slunečního světla. U rozlišení pak poznáte rozdíl především u filmů nejvyšší kvality, u kterých bez Full HD rozlišení ten pravý obrazový zážitek nikdy neokusíte.

Smart TV

Rádi sledujete videa na youtube, online filmy a další online obsah? Pak se vám může hodit Smart TV, která umí s online světem krásně spolupracovat. Pokud ale internet nevyužíváte a doma ho nemáte, raději sáhněte po televizi, která toto neovládá. Rozhodně ušetříte.

Typ televizního signálu

Posledním detailem, který byste neměli opomenout, je typ televizního signálu, který máte k dispozici. Může to být pozemní DVB-T, kabelové DVB-C nebo satelitní DVB-S, kdy pro každý typ potřebujete televizi s jiným TV tunerem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno