Obestavba krbové vložky svépomocí

Pořídili jste si do obýváku krásnou novou krbovou vložku a už se nemůžete dočkat, až se poprvé zahledíte do plápolajícího ohýnku, nebo si poprvé ohřejete zmrzlé ruce? Pak byste si měli co nejdříve projít následující řádky, které vám prozradí, jak krbovou vložku svépomocí obestavět.

Co je potřeba k obestavbě vložky

obestavbě krbové vložky jakéhokoliv typu budete potřebovat izolační desky přímo určené pro tyto účely. Kalcium-silikátové izolační desky využijete ke stavbě vzdušníku (sopouchu), ve kterém se kumuluje ohřátý vzduch z vložky. S jejich zpracováváním si přitom nemusíte dělat velké starosti. Vystačíte si s ruční pilkou a brusnou mřížkou, jaká se používá na sádrokarton. Ke spojování desek pak využijete lepidlo. Veškeré používané materiály a suroviny přitom musí být výhradně kamnářské, určené pro tyto účely a tudíž disponující vysokou tepelnou odolností. Například kamnářské lepidlotepelnou odolnost až 1200°C a může být použito i tam, kde bude spoj v přímém kontaktu s ohněm.

Povrch krbové vložky pak vytvoříte pomocí kamnářské perlinky a kamnářské omítky, která je vyrobena ze speciální příměsi, ve které by se klasická perlinka rozpadla. Před omítáním je také vhodné použít penetraci.

Jak obestavět krbovou vložku

Jako první bude na řadě izolace o odvětrávání zadní stěny za vložkou. K tomu využijete izolační desky, ze kterých nejprve vytvoříte rošt, který připevníte na zeď hmoždinkami. Na rošt pak namontujete samotné izolační desky, s tím že mezi podlahou a spodní deskou bude asi 0,5 centimetru mezera.

Poté můžete přistoupit k samotnému obezdívání, a to pěkně od podlahy, která by měla být pokryta ideálně dlažbou. Prefabrikovaná obestavba v případě rustikálních krbů je pak v podstatě stavebnice kterou jen skládáte dle návodu a lepíte lepidlem. Jediné, na co si musíte dát pozor, je, aby lepidlo neušpinilo přední pohledovou část dílců. Jakmile je spodní část hotová, zakoupený stojan krbové vložky pak umístíte na místo určení, vyrovnáte pomocí vodováhy a pevně ukotvíte. Následně položíte na své místo i krbovou vložku a skládanku dokončíte. Mezi rámem krbové vložky jen myslete na dilatační mezery o tloušťce asi 4 centimetry.

Zapojení krbové vložky

Není je čas na napojení krbové vložky na komín, samozřejmě pomocí kouřovodu. S tím je pak spojená i stavba vzdušníku (soupuchu), před jehož stavbou je vhodné provést první zkušební zátop, který prověří případné netěsnosti. Pokud je vše v pořádku, můžete začít stavbou soupuchu z izolačních desek a lepidla. Desky pře řezáním je vhodné namočit, aby se z nich méně prášilo. Pak už stačí jen ruční pilou nařezat desky na potřebné rozměry a lepit. Nezapomeňte také na otvory pro výdechovou mřížku či krbovou mřížku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno