Stavební deník: Jak ho psát?

Rozhodli jste se pro stavbu domu svépomocí, nebo prostřednictvím více dodavatelských firem? Pak si budete muset svépomocí také řádně vést veškerou dokumentaci, jejíž hlavní částí je především stavební deník.

Do čeho psát stavební deník

První věcí, kterou byste si měli pořídit, je oficiální stavební deník, který má podobu předtištěné knihy se všemi potřebnými kolonkami, rozčleněnými sekcemi a dalšími detaily, které vám usnadní psaní deníku a zabezpečí, abyste na nic podstatného nezapomněli. V deníku jsou vynechané kolonky k doplnění a vám stačí jen dopisovat údaje dle skutečnosti do volných řádků. Předlohu pro stavební deník seženete v každém větším papírnictví, případně i na internetu.

Co všechno psát do stavebního deníku

Nejtěžší otázkou ve věci psaní stavebního deníku je to, co všechno do deníku rozepisovat a nakolik detailně postup stavby popisovat. Zákon říká, že obsah stavebního deníku musí splňovat požadavky vyhlášky č. 499/2006 Sb., příloha 5. V praxi to znamená, že by v deníku vždy mělo být uvedeno datum, počet stavebníků, počasí, využitá mechanika, postup a druh práce. Samozřejmě nebude nijak na škodu, pokud popíšete v deníku opravdu každý detail včetně drobných přípravných prací, pro účely stavebního úřadu však stačí, když shrnete hlavní činnosti daného dne.

V obecné části deníku pak musí být uvedeny veškeré údaje o stavbě, jako je název, místo, účastníci stavby, a další.

Jak často psát deník a kdy začít

Stavební deník je potřebné psát každý den, zapomeňte tedy na to, že na konci týdne napíšete stručné shrnutí pokroku na stavbě, a na stavebním úřadě vám takovýto zápis projde. První zápis by přitom měl být již ze dne převzetí staveniště, tedy dávno před tím, než začnete reálně stavět.

Kdo může psát stavební deník

Stavební deník může psát pouze osoba k tomu oprávněná, což je například zhotovitel stavby, objednatel, projektant ve funkci dozoru, technický dozor nebo stavební dohled. Tyto osoby přitom musí být v deníku uvedeny jako osoby oprávněné.

Pravidelnost je základ

Chcete-li mít deník vedený skutečně řádně a podle skutečnosti, měli byste jej psát co nejčastěji, ideálně denně či obden. V opačném případě vám totiž především ve fázích, kdy se na stavbu vrhnete intenzivněji, budou jednotlivé dny splývat a vy už se nikdy nedopátráte toho, který den jste vlastně danou věc udělali.

Proč je stavební deník důležitý?

Stavební deník je dokument, ve kterém jsou chronologicky zaznamenávány veškeré údaje o stavbě a důležitý je jednak pro následnou kolaudaci stavby na stavebním úřadě, ale také pro případy, kdy dojde mezi investorem a dodavatelem stavby k nějakému rozporu. Navíc díky stavebnímu deníku je stavba neustále pod kontrolou i v situacích, kdy investor nemůže být fyzicky přítomen na místě stavby.

Jak dlouho archivovat stavební deník

Podle zákona by měl být stavební deník archivován po dobu deseti let. Hodí se to především investorovi, kterému se na jeho stavbě mohou i po čase objevit nějaké nedostatky či vady, a ty mže právě na základě stavebního deníku reklamovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno