Švábi jsou v našich domácnostech nevítanými hosty, přesto s námi žijí v symbióze od nepaměti. Co vlastně o švábech víme? A jak se jich lze zbavit co možná nejjednodušší a nejrychlejší metodou?
Obsah článku
Švábi a člověk
Na světě žije přibližně 3 500 druhů švábů. V České republice se jich vyskytuje 11 druhů a z toho 6 druhů přežívá v teple našich domovů. Jsou přitom s člověkem natolik spjati, že se jim dokonce převrátil biorytmus a začali si (na rozdíl od druhů žijících ve volné přírodě) shánět potravu v noci.
Švábi jsou jak býložraví, tak všežravci, přičemž bez potravy v obou případech vydrží i několik týdnů. Životně důležitá je pro ně voda, proto se zdržují na vlhkých místech nebo přímo u zdroje vody.
Do domácností se přenášejí v prádle (např. po dovolené v exotických zemích), potravinách nebo se k nám do bytu dostanou stoupačkami od sousedů.
Je důležité vědět, že mohou na lidi přenášet nebezpečné bakterie.
Jak si se šváby poradit?
Nejdůležitější a také nejprostší je odstavit šváby od zdroje potravy a vody. Tento hmyz se rád usídluje především v kuchyni, a právě zde byste také měli začít s druhým krokem pro odstranění – pečlivým úklidem. Nenechávejte nikde zbytky od jídla, drobky či rozlité nápoje. Důkladně umyjte sporák, ovoce nenechávejte volně na stole a často vytírejte podlahu. Je také dobré mít uzavíratelný odpadkový koš a smetí vynášet často a nejlépe do popelnic, které jsou dál od domu.
Hubení domácími nástrahami
Na samotné vyhubení švábů je možné použít celou škálu komerčních pastí a návnad, ale také se můžete do boje pustit s vlastnoručně vyrobenou návnadou.
Nejjednodušší domácí pastí je sklenice s vodou. Šváb se přijde vody napít, spadne dovnitř a utopí se. Tato past však neřeší vyhubení hnízda s vajíčky, ale jen dospělce. Podobně lze švába postříkat roztokem vody a mýdla (ideální je, když zasáhnete hlavu a spodní část), ale opět se tak zbavíte pouze dospělých jedinců.
Také lze vlastnoručně vyrobit návnadu smícháním práškové kyseliny borité, mouky a moučkového cukru v poměru 1:1:1. Tuto návnadu je vhodné dát do méně přístupných míst (pod ledničku, sporák…). Švábi tak budou mít k této směsi blíž a vaše děti a domácí mazlíčci zase dál.
Hubení komerčními návnadami
Co se týče komerčních návnad, je lepší použít takové, které obsahují pomalu se šířící jed. Ten smícháte s potravou, která šváby naláká, šváb jed zavleče do hnízda a zde “pomůže” usmrtit i další jedince. Postup je nutné opakovat několik týdnů po sobě, kvůli neustálému líhnutí vajec a tvoření nových kolonií. U těchto návnad je ale důležité zkontrolovat vhodnost aplikace do domácností s dětmi či domácími zvířaty.
Vsadit můžete i na odborníky
Nejúčinnější cestou ke zbavení se švábů je ale nechat řešení na odbornících – deratizérech. Jejich zásah bývá rychlý, účinný a většinou velmi rozsáhlý. Probíhá také kontrola po 6-8 týdnech.