Ať už jste jen příležitostným volnočasovým hobby truhlářem, nebo vybavujete profesionální dílnu, základním kouskem, který by vám ve výbavě neměl chybět, je truhlářský pracovní stůl – označovaný také jako truhlářský ponk. Ponk využijete zejména při ručním opracovávání dřeva, k čemuž je ponk samozřejmě vybaven i řadou doplňků.
Co je truhlářský ponk
Ponk je ve skutečnosti stůl sloužící k ručnímu dřevoobrábění. Pro tyto účely je opatřen pevnou deskou, svěráky, poděráky k hoblování, ale často také praktickými šuplíky na nářadí i dalšími doplňky. Kvalitní ponky jsou maximálně stabilní a trvanlivé, což znamená, že mají masivní konstrukci a desku ideálně z bukového dřeva. Buková spárovka totiž bez potíží dosahuje nosnosti až 500 kilogramů. Povrch je nejčastěji opatřen bezbarvým lakem či olejem.
Parametry truhlářského ponku
Co se týče rozměrů a hmotnosti, hoblovací ponk má obvykle přes čtyřicet kilogramů a rozměry pracovní desky okolo 1,5 x 1 metr. Vejde se tedy bez potíží i do menší dílničky či garáže. Rozměry ale mohou být i větší či menší, nebo dokonce zcela atypické. Dílenský ponk si totiž můžete nechat vyrobit i na zakázku, přesně podle vašich potřeb či možností prostoru.
Cena truhlářského ponku
Pokud jde o finanční stránku věci, zásadní rozdíly vznikají v závislosti na materiálech i výbavě konkrétního ponku. Standardní hobby hoblovací ponk s masivní bukovou pracovní deskou, odkládací plochou na nářadí a čtyřmi poděráky pořídíte za cenu okolo 11 tisíc. Profesionálnější modely ponků pak seženete v ceně dvojnásobné až trojnásobné. Úplně obyčejný ponk, který je ve skutečnosti spíše univerzálním pracovním stolem, však seženete běžně i za cenu do deseti tisíc.
Výroba klasického ponku svépomocí
Pokud pro svou dílnu zvažujete pořízení obyčejného pracovního ponku, můžete si jej vyrobit i sami. Budete k tomu potřebovat desku z masivu o tloušťce 4 až 6 centimetrů, a rozměrech minimálně 0,7 x 1,5 metru. K desce pak budete potřebovat rám, a to buď kovový, nebo opět ze dřeva. Podstatné je, aby pracovní deska byla podepřena trámy a tudíž se ani po delší době neprohýbala. Pak už stačí jen nohy připevnit nohy. Ty by měly mít profil ideálně okolo 10×10 centimetrů, aby byla zajištěna stabilita. Výška záleží na výšce vaší postavy, obecně se pohubuje okolo 87 centimetrů, ideálnější je ale výšku si odzkoušet a přizpůsobit zcela na míru. Spojení rámu a desky pak nakonec zajistíte lepidlem i vruty, případně v pravých úhlech i kovovými plíšky.
Pro maximální pohodlí je výhodné opatřit ponk úložným prostorem, a to ideálně originálním, již prefabrikovaným. Skvělou možností je zakoupení kovového kontejneru s šuplíky, který připevníte ke konstrukci ponku. Alternativou pro milovníky změn je pak pojízdný kontejner, který je možné libivolně posouvat a přemisťovat.