Chystáte se betonovat obrubníky okolo nového zahradního chodníčku, nebo vylívat novou podlahu na chalupě? Pak se neobejdete bez kvalitního betonu, který zajistí pevnost a stabilitu vaši stavby. Aby však svou funkci plnil správně, je potřeba dodržet odpovídající poměr surovin – cementu, písku, štěrku a vody.
Obsah článku
Jak jednoduše dávkovat
Na balení s cementem najdete vždy doporučené poměry použitých surovin, těžko ale budete ve velkém odměřovat litry vody a vážit přesná kila cementu. Pro zjednodušení je tedy ideální využít kyblíky, do kterých snadno naberete jak sypký cement a písek, tak i potřebnou vodu. Méně přesnou, ale hojně využívanou alternativou je pak dávkování na lopaty, kdy se zaměříte na poměr cementu a štěrkopísku a následně naředíte směs vodou do potřebné hustoty. Uváděný poměr ale naopak často bývá v kilogramech, což může být informace matoucí, vedoucí k nesprávné přípravě betonu.
Není beton jako beton
Beton pro různé účely by měl mít i různé vlastnosti, tudíž i své specifické složení, které zajistí stálost, pevnost i dlouhou životnost. Jiný beton využijete při betonování základů a jiný při drobném betonování obrubníků nebo sloupků pro plot. Vždy však platí, že kvalitní směs betonu se pěkně a kompaktně převaluje a po vylití vytvoří souměrný kužel, od kterého se neodděluje voda.
Ideální poměr
Pro železobeton, který je kombinací betonu s železnou výztuží, je ideální poměr objemu štěrkopísku a cementu 4:1. U betonu do základů pak stačí poměr 5:1. Těmito poměry jsou však myšleny poměry objemu, tedy například kbelíky. Při odměřování na kilogramy se s vhodným poměrem dostanete blíže poměrům 3:1 nebo až 2:1. Při využití těchto poměrů je zajištěno, že směs obsahuje dostatek cementového tmelu, který je schopen dostatečně obalit všechna zrna písku. Při větším obsahu písku již nestačí cementový tmel na obalení všech zrn, v důsledku čehož se tato zrna se po zatvrdnutí vydrolují z hmoty betonu a beton má nízkou pevnost.
Jak zvýšit kvalitu betonu
Aby váš beton skutečně vydržel i nápor tuhé zimy, měl by být dostatečně hutný a kvalitně promísený. Od věci pak nejsou ani speciální provzdušňovací přísady, které v betonu vytvoří drobné vzduchové bublinky. Podobnou službu vám ale prokáže i obyčejný saponát na nádobí, kterého vám postačí jedna polévková lžíce na klasickou osmdesátilitrovou míchačku. Životnost betonu může takováto drobná příměs přitom několikanásobně prodloužit.
Výpočet ceny
Pokud vás zajímá, na jakou cenu by vás vyšlo například vybetonování podlahy nebo betonáž schodů, můžete buď vzít do ruky kalkulačku a začít složitě počítat, nebo využít modernější a jednodušší metody – internetu. Online dnes najdete množství kalkulaček pro výpočet ceny betonu, ve kterých zohledníte objem surovin v kilogramech či litrech, cenu jednotlivých surovin i zvolený poměr, který plánujete využít. Díky tomu je výpočet naprosto přesný a zohlední i korunové rozdíly v ceně nakupovaných surovin.