Jak postavit pergolu

V letních měsících není nic příjemnějšího než posezení na čerstvém vzduchu – ať už na zahradě u domu, nebo třeba na chalupě. Pro dokonalý požitek je ale ideální posezení v úkrytu pergoly, která nabízí ochranu před ostrým sluncem, deštěm i větrem. Stavbu pergoly zvládnete při troše šikovnosti i svépomocí, a to klidně i za jediný víkend.

Dvakrát měř

Před samotnou stavbou je potřeba pergolu především řádně naplánovat. Od začátku musí být jasné především rozměry, od kterých se bude odvíjet také nákup materiálu. Při plánování pergoly přemýšlejte především o počtu osob, které v ní budou sedět, množství nábytku, případně i dalším vybavení, které bude zabírat prostor. Pokud již nábytek máte, nestyďte se jej rozestavět třeba jen na trávník a vyměřit potřebné rozměry podle něj. Nejjednodušší je stavba pergoly čtvercového, případně obdélníkového tvaru, proto pokud jste amatéry, přemýšlejte především o těchto tvarech.

Nákup materiálu

Materiálem pro stavbu pergoly je především dřevo. S ohledem na zachování dlouhé životnosti i stability stavbu je ideální dřevo s vlhkostí maximálně 15 procent, což zaručuje snadnou opracovatelnost a minimální riziko praskání dřeva. Základem pergoly jsou čtyři rohové trámy a další čtveřice horizontálních trámů, které rohové trámy nahoře spojí – a to buď kompletně po obvodu, nebo vždy dva protější trámy rovnoběžně. Pokud plánujete pergolu větších rozměrů, je vhodné rohové vertikální trámy doplnit na delších stěnách o další trámy uprostřed stěn, případně dle potřeby. U vertikálních trámů přitom zvažujte rozměry tak, abyste případně mohli hned na konstrukci pokládat šikmou střechu – tudíž horizontální trámy na jedné straně pergoly volte případně delšího rozměru. Další trámy pak budete potřebovat na stavbu střešní konstrukce, a to spolu s latěmi nebo prkny.

Kromě dřeva pak jako základ a kotvení pergoly využijete kovové nosníky, tedy pozinkované patky, které jsou zaklíněny v zemi, a do kterých jsou zasazeny vertikální trámy. Alternativou jsou například zemní vruty. Jejich počet musí odpovídat počtu vertikálních trámů. Poslední nezbytnou součástí je pak střešní krytina, kterou mohou být tašky, polykarbonát, plech, nebo i dřevěná mřížka, pokud toužíte po pergole částečně nezakryté.

Stavba pergoly

Samotné práce na stavbě pergoly budete muset zahájit pomocí provázku a metru – tedy vyměřit půdorys budoucí pergoly a označit místa pro ukotvení kovových nosníků v rozích, případně ve středech stěn. Výsledek práce po provedení přitom vždy znovu překontrolujte. Pokud je vše podle plánu, osaďte nosníky (kovové patky) zatlučením pomocí kladiva. Nosníky přitom musí být vždy se zemí spojeny opravdu pevně a zároveň musí být maximálně rovné a v jedné rovině, tak aby i finální pergola byla estetická, rovná a souměrná. Po správném ukotvení nosníků můžete začít s umisťováním vertikálních trámů a jejich připevňováním k nosníkům pomocí šroubů.  Pokud toto zvládnete, pergolu již jistě skoro vidíte. Následovat bude už jen spojení vertikálních trámů nahoře pomocí trámů horizontálních, opět šrouby. V tomto případě přesah nevadí a naopak může být vítaným jevem, pokud chcete střechu větších rozměrů než je půdorys stavby. Následuje výroba střešní konstrukcerovnoběžných horizontálních trámů spojených kolmo latěmi a pokládka krytiny. A máte hotovo. Zájemci pak mohou dále pokračovat výplněmi stěn nebo jinými volitelnými prvky, kterých lze vymýšlet nepřeberné množství a tím design i funkci pergoly neustále vylepšovat.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno