Mravenci v bytě

Zatímco při procházce v přírodě je rozměrné mraveniště zajímavým zpestřením, v bytě vás zástupy pilných mravenců rozhodně nepotěší. Nepotřebují totiž mnoho času na to, aby vám zlikvidovali zásoby ze spíže – ať už tím že si jídlo odnesou, nebo se v něm zabydlí. Pokud tedy objevíte byť několik málo mravenců v bytě, okamžitě vyrazte do boje proti nim.

Boj s mravenci začíná celkovými opatřeními

Pokud netoužíte po sdílení domácnosti s mravenci, začněte u změny celkového přístupu k chodu domácnosti, a to zejména v případě, kdy mravence objevíte v blízkosti potravin. V první řadě je potřeba odstranit veškeré drobečky a vyvarovat se otevřených sáčků s potravinami ve spíži. Ideální je uchovávat potraviny v plastových či skleněných nádobách, s papírem si totiž mravenci hravě poradí.

Tento počáteční úklid slouží nejen k likvidaci potenciálních dobrot pro mravence, ale zároveň vám pomůže odhalit místa, která mravence nejvíce lákají, a případně i zjistit plný rozsah škod, které již napáchali. Výhrou je, když při úklidových manévrech odhalíte i cestičky a škvíry, kterými se k vám dostávají – ty by měly být okamžitě utěsněny a vyčištěny.

Rady z domácích zásob

Samotný úklid a vystěhování současného mravenčího osazenstva ale samozřejmě nestačí, velmi pravděpodobně vám totiž někteří z nich utečou a někam zalezou. Je proto potřeba zavést také některé z preventivních opatření a mravence odradit od myšlenky příchodu k vám.

Ze zásob z vaší spíže je pro tyto účely ideální například koření a bylinky typu skořice, majoránka, hřebíček, pepř, pálivá paprika, bazalka či máta. Funguje ale údajně i sůl, nastrouhaná křída nebo jedlá soda, které byste měli nasypat na riziková místa okolo dveří, oken, nebo všude tam, kde mravence objevíte ve větším počtu. Tyto ingredience vám pomohou jak odpudit potenciálně příchozí mravence, tak i se zbavit všech, kteří již u vás doma jsou. Jako komplexní preventivní opatření pak není od věci čas od času vytřít podlahu octovou vodou a do škvír nalít saponát. Všechny tyto látky fungují jako odpuzovače mravenců díky silnému zápachu. Mravenci se totiž orientují právě zejména po čichu.

Trpělivost nesmí chybět

Boj s mravenci často nebývá otázkou jediného úklidového zásahu, proto pokud se i po důkladném úklidu a zavedení preventivních opatření pilní mravenci vrátí, nevěšte hlavu a s klidem celý proces opakujte.

Chemie funguje na závažné případy

Pokud je zamoření mravenci opravdu rozsáhlé, nebo s mravenci bojujete dlouhodobě bez úspěchu, můžete sáhnout i po silnějším kalibru, tedy speciálních chemických prostředcích proti mravencům. Volit můžete mezi prostředky ryze chemickými a těmi na přírodní bázi. Pozor ale na děti a domácí zvířata – ta by do kontaktu s těmito přípravky přijít neměla. Prostředky existují v podobě spreje, gelu, prášku, nebo i nástrah podobných domečku, do kterého mravenec vejde za lákavou návnadou a odkud si na nohou odnáší do hnízda silný jed. Ten následně vyhubí celou populaci, což zajišťuje skutečně spolehlivý efekt.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno