Připravujete dětský pokojíček pro nový přírůstek do rodiny, nebo jste se rozhodli zmodernizovat pokoj pro malého školáka či školačku? Pak jistě přemýšlíte nad vhodnou výmalbou stěn. A dobře děláte, volba barev je totiž pro dětský pokoj mimořádně důležitá. Na následujících řádcích vám poradíme, podle čeho vybírat a na co nezapomenout.
Obsah článku
Syté versus střídmé barvy
První rozhodnutí, které byste ohledně barev měli udělat, je volba mezi sytými nebo naopak tlumenějšími odstíny. Odborníci jednoznačně doporučují druhou variantu, ačkoliv to možná překvapí. Děti sice milují pestré a výrazné barvy, na druhou stranu ale syté odstíny vyrušují pozornost a mohou vést k překypující aktivitě. Naopak tlumenější odstíny uklidňují a pomáhají udržet pozornost. Zejména pro školní děti jsou tedy jednoznačnou volbou tóny tlumené.
Zároveň je na místě brát ohled i na velikost prostoru. Pokud je pokoj malý, je příhodnější volit pro stěny světlé tóny, případně i nechat některé zdi bílé. Naopak tmavší barvy jsou vhodné pro velké místnosti a rozměrné stěny, které opticky zmenší a tím zútulní.
Teplé versus studené barvy
Pokud jde o volbu konkrétní barvy, jistě vás jako první napadne orientace podle pohlaví dítěte. Růžová s modrou jsou ale poněkud nudnými klišé, která navíc nemusí úplně vyhovovat povaze dítěte. Zkuste raději vybírat podle toho, zda je barva teplá či studená. Pro děti obecně jsou vhodnější studené barvy jako zelená či modrá, které sice působí chladněji, ale také uklidňují. Naopak teplá rudá či žlutá zahřívají a zútulňují, ale také povzbuzují, což může při přemíře barvy vést až ke ztrácení pozornosti a zneklidňování.
Zohledněte povahu dítěte
Jednotlivé tóny významně ovlivňují povahu dítěte a mohou ji také pomoci mírně korigovat. Pokud máte doma řádícího uličníka, sáhněte po uklidňující modré. Ta mimochodem pomůže uklidnit i děti s úzkostmi a strachem. U děvčat můžete klučičí uklidňující modrou zkombinovat s něžnou růžovou, která vzbuzuje pocit jemnosti a něhy. Pokud chcete podpořit rozvoj dětské mysli, vypomůže tvořivá zelená, která také napomáhá soustředění, kreativní fialová, nebo motivující a radostná žlutá. Oranžová je vhodným prvkem pro téměř každé dítě, neboť podporuje komunikaci, je přátelská a pozitivní. Červená je pak vhodná pro introvertní děti, kterým pomůže dodat energii a povzbudí mysl.
Vhodné jsou přitom v dětských pokojích také kombinace dvou barev, neboť pestrost podporuje fantazii a umožňuje profitovat z vlastností hned dvou barev. Skvělá je tato varianta také při budování pokojíčku pro dvě děti, kdy lze zohlednit povahy obou.
Nebojte se experimentovat
Dětský pokoj jako jedna z mála místností v bytě může být bláznivá a hravá, aniž by to vašim návštěvám a okolí připadalo divné. Nebojte se proto popustit uzdu fantazii a klidně zvolte pro výmalbu více barev, vymalujte horní část stěn jinou barvou než spodní, případně si vytyčte v rámci pokoje různé zóny, kdy některé budou klidové v provedení studených barev, a jiné naopak aktivní s teplými tóny. Dětem se pak samozřejmě zavděčíte jakýmikoliv motivy či obrázky na zdech, k jejichž vytvoření vám postačí odvážná ruka, případně může pomoci váleček nebo jen doma vyrobená šablona z kartonu.
Zvažte praktickou stránku
Při volbě konkrétního typu barvy zvažte volbu omyvatelného nátěru. Zejména menší děti často mohou stěny ušpinit od jídla, pití, nebo při tvůrčích pokusech s pastelkami, vodovkami i fixy. Omyvatelná barva v takovém případě může ušetřit mnoho práce.