Používání elektrických přístrojů ve vlhkém prostředí představuje určité riziko, proto budování elektroinstalace v koupelně má svá specifická pravidla, která je potřeba vždy dodržet. Vyhnete se tak v lepším případě zkratu, v tom horším dokonce újmě na lidském zdraví.
Koupelna slouží primárně k očistě těla, v dnešní době se v ní ale neobejdeme i bez nějakého toho drobného elektrického spotřebiče, ať už jde o fén, kulmu, žehličku na vlasy, holicí strojek, nebo cokoliv dalšího. Nemluvě pak o osvětlení, které se pochopitelně bez přívodu elektřiny neobjede.
Prostor musí být systematicky rozdělen
Má-li být ve vaší koupelně vytvořeno bezpečné prostředí, je nejprve potřeba si uvědomit základní pravidla, pokud jde o dodržování vzdáleností. Pro tyto účely jsou v koupelnách rozlišovány nejčastěji tři až čtyři zóny. Možnost umístění rozvodů, spínačů a zásuvek v každé z nich se přitom výrazně liší, a je nezbytně nutné tyto možnosti a pravidla znát.
Čtyři zóny koupelny
Jako „zóna 1“ je v koupelnách označován prostor nad vanou či sprchovým koutem do výšky 2,25 metru nad podlahou, a zahrnuje prostor i pod vanou. V této oblasti mohou být umístěny pouze elektrické rozvody potřebné k napájení spotřebičů umístěných v této zóně, zejména ohřívače vody nebo sprchového čerpadla. V této zóně by neměly být umístěny žádné spínače ani zásuvky s výjimkou obvodů napájených 12 V.
„Zóna 2“ sahá vodorovně do vzdálenosti 0,6 metru od „zóny 1“ (na každou stranu), horizontálně na ni pak přímo navazuje, a sahá tedy od výšky 2,25 metru nad podlahou až do stropu. V této zóně mohou být umístěna například otopná zařízení, svítidla, ohřívač vody, sprchové čerpadlo, ventilátory, nebo třeba jednotky pro vířivé vany. V této zóně by však neměl být umístěn žádný spínač ani zásuvka s výjimkou jednotek napájejících holicí strojky.
„Zóna 3“ pak navazuje na „zónu 2“ až do vzdálenosti 2,4 metru, a v ní již můžete instalovat libovolně zásuvky vybavené proudovým chráničem.
Za pomyslnou čtvrtou zónu, označovanou jako „zóna 0“, může být někdy označen přímo prostor zdroje vody, tedy například sprchový kout, kde logicky nemohou být umisťovány jakékoliv elektrické spotřebiče, elektrické rozvody ani spínače. Může zde být použito pouze upevněné zařízení používající elektrický proud určené speciálně do této zóny.
Spotřebiče do koupelny
Kromě specifických požadavků na elektroinstalaci v koupelně je potřeba dodržovat i požadavky na spotřebiče, které zde budete používat. Spotřebiče by například měly být opatřeny dostatečným krytím, které zajistí ochranu proti vniknutí vody, nebezpečnému dotyku nebo vniknutí cizích předmětů. Co se týče svítidel a zásuvek, ideální je instalace světel do výšky přinejmenším 180 až 200 centimetrů, zásuvek do výšky 120 centimetrů. Při nižším umístění je vhodné volit zásuvky s krytem.