Montáž sádrokartonu na strop: Návod

Ať už se chystáte oživit strop zabudovaným osvětlením, chcete pod stropem skrýt kabely, zlepšit zvukovou či tepelnou izolaci, nebo strop chcete prostě jenom snížit, čeká vás pravděpodobně montáž sádrokartonových podhledů. Pokud nevíte jak na to, nezoufejte, následující řádky vám pomohou…

Než začnete s montáží

Dříve než se pustíte do samotné montáže, měli byste vědět, kudy ve stropě vede instalace. Následně si v místnosti na všech stěnách vyměříme a vyznačíme polohu budoucího podhledu, tak aby byl všude stejně vzdálený od stropu. Následně si připravíme UD profily, které opatříme napojovacím těsněním, jež eliminuje přenos nežádoucích zvuků konstrukcí. Profily pak vruty připevníme k vertikálním konstrukcím, tedy stěnám. Na strop následně rozmístíme stavěcí třmeny a rozmístíme kolmo k UD profilům CD profily (CD profily je možné nahradit například dřevěnými latěmi), které následně ve třmenech zafixujeme. Mezi CD profily a strop pak rozprostřeme minerální vatu, která slouží jako izolace.

Montáž sádrokartonu

Samotná instalace sádrokartonových desek je pak již jen finálním krůčkem. Jednotlivé desky se montují k CD profilům, a to samořeznými šrouby. Maximální vzdálenost mezi šrouby by přitom neměla přesáhnout vzdálenost 17 centimetrů. U podhledů do 30 metrů čtverečních přitom můžete sádrokartonové desky připevňovat šrouby i k obvodovým UD profilům. Desky ale nesmí vytvářet křížové spáry – jednotlivé kusy se musí překrývat, a to minimálně o jeden montážní CD profil.

Co dál

Poté co jste celý strop pokryli sádrokartonovými deskami, přichází na řadu spárování. Spárovacím tmelem zakrýváme jednak mezery mezi deskami, ale také hlavičky vrutů, tak aby povrch stropu byl ve výsledku dokonale hladký. Pro vyztužení spojů můžete do spár umístit skelnou nebo papírovou pásku. Po částečném zatvrdnutí první vrstvy tmele aplikujeme ještě druhou vrstvu tmele. Nakonec tmelené plochy ještě vybrousíme dohladka a případně sádrokarton napenetrujeme základním nátěrem. Pak už je na řadě jen finální povrchová úprava – opatření klasickým nátěrem.

Typy sádrokartonových desek

Sádrokartonových desek nabízí trh hned několik druhů. Kromě „obyčejných“, které mají bílou barvu, jsou k dispozici například také desky zelené. A roli hraje i potisk desek. Například bílý sádrokarton s modrým potiskem, který je nejobyčejnější, se využívá především pro obývací pokoje a ložnice. Bílý sádrokarton s červeným potiskem pak značí vylepšené protipožární vlastnosti. Tyto desky zvyšují odolnost budovy proti požáru o 30 až 90 minut v třídě hořlavosti. Zelený impregnovaný sádrokarton s modrým potiskem je pak určen pro vlhké místnosti (zejména koupelny), a zelený impregnovaný sádrokarton s červeným potiskem rovněž vyniká vysokými protipožárními vlastnostmi. Odolnost vůči požáru je navíc možné dále zvyšovat použitím speciálního protipožárního nátěru, stejně jako můžete zvyšovat odolnost vůči pronikání vlhkosti dovnitř samotného sádrokartonu a případnému vzniku plísní – použitím speciálních protiplísňových nátěrů.

1 komentář

  1. Dobrý den,
    přečetl jsem si Váš článek a jedné věci nerozumím, co myslíte pojmem stavební třmeny a jak se rozmisťují a připevňují? Článek je jinak pěkný, snadno pochopitelný, jen tato informace v článku chybí, děkuji za odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno