Králíci jsou nejen milými domácími mazlíky, ale i prospěšným zpestřením jídelníčku. Průmyslový chov se přitom nemůže rovnat domácímu, a tak počet chovatelů králíků není nijak zanedbatelný. Pro kvalitní chov ale potřebujete kvalitní bydlení pro králíky. Pokud nevíte jak na to, čtěte následující řádky. Dozvíte se, jak vyrobit funkční králíkárnu pro vaše ušáky.
Obsah článku
Jak můžete chovat králíky
Způsobů, jak chovat králíky, je hned několik. Kromě vnitřní (tedy v budově) či venkovní králíkárny je tu také varianta králičince či volného výběhu. Výhodou vnitřní králíkárny je, že můžete regulovat světlo i teplotu, a zajišťovat tak celoročně optimální podmínky pro chov. Venkovní králíkárna je klasickým řešením, které je zejména na vesnicích velmi oblíbenou variantou díky nenáročnosti na prostor. Třetí alternativou pro chov je králičinec, což je jakási kombinace obou předchozích variant. Znamená stavbu ze tří stran chráněnou proti rozmarům počasí, tedy umístěnou v budově, a z jedné strany otevřenou do volného venkovního prostoru. Rychlou a levnou variantou je pak chov ve výběhu, který ovšem zvířatům příliš neprospívá, a přináší obvykle vysoké procento úmrtí i malé příbytky na váze.
Velikost králíkárny
Při stavbě králíkárny jsou stěžejní rozměry. Podle velikosti plemene králíka by měl mít každý kotec rozměry od 120×70 cm a 70 cm výšky u největších plemen, po 60×60 cm a 40 cm výšky u plemen zakrslých. V takovémto kotci můžete chovat jednoho dospělého samce, nebo například čtyři mláďata. Pro samici s mláďaty je ale potřeba kotec na délku protáhnout, proto počítejte při stavbě králíkárny i s kotci většími, případně propojenými vysunovací stěnou, kterou můžete v případě potřeby odstranit.
Pokud jste se rozhodli pro průmyslový chov králíků, pro začátek si vystačíte s jedním samcem a dvěma samicemi. Každý z této trojice přitom potřebuje vlastní kotec. Další kotce pak budete potřebovat pro nová mláďata, a to minimálně po dvou kotcích pro každou ze samic. Celkem byste tedy neměli začínat s menším počtem, než je sedm kotců.
Jak postavit králíkárnu
Boční a zadní stěna králíkárny by měly být vždy pevné, stejně jako příčky mezi kotci. Volit můžete například dřevěná prkna a latě v kombinaci s kovovými úhelníky pro pevné spojení rohů konstrukce. Obojí je pochopitelně vhodné natřít, kvůli prodloužení životnosti králíkárny.
Stojky králíkárny by měly být upevněny k pevné podložce, například cihle, dlaždici nebo betonu. Není vhodné stavět králíkárnu pouze na hlínu.
Pokud jde o podlahu jednotlivých kotců, může být buď plná, nejčastěji dřevěná, nebo vytvořená z roštu. Rošt vám umožní snazší údržbu kotce a má menší nároky na množství podestýlky, ale znamená vyšší pořizovací náklady a je náročnější na výrobu. U pevné podlahy je tomu přesně naopak.
Přední strana králíkárny by měla být opatřena dvířky ke kotcům, které můžete rovněž snadno vyrobit z latí a dveřních pantů. Jako výplň pak poslouží výplet z drátu. Volte ale raději silnější průměr drátu, například 3,5 mm. Bezpečné zavírání pak umožní třeba háček a očko.
Na co si dát pozor
Králíci se velmi špatně vyrovnávají s větrem a také vysokými teplotami, proto při stavbě králíkárny volte ideálně umístění průčelím na východ nebo jihovýchod, tak aby do ní nefoukalo, a přes poledne nesvítilo přímé slunce. Pokud orientaci volit nemůžete, zabezpečte proti těmto vlivům králíkárnu například pomocí vhodné zeleně, přístřešku, a podobně.